W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Markiem Sołtysem – „Szalonym Wózkowiczem” z Warszawy

Spotkanie z Markiem Sołtysem – „Szalonym Wózkowiczem” z Warszawy
Data rozpoczęcia 2011-02-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie

Spotkanie w ramach projektu "Lubelskie drogi do kultury"

Spotkanie uświetni recital Grażyny Łapińskiej.


Marek Sołtys, który sam przedstawia się jako "Szalony Wózkowicz", prowadzi wyjątkową i skuteczną walkę o Warszawę bardziej przyjazną niepełnosprawnym. Głośno zrobiło się o nim, gdy umieścił w Internecie film, na którym widać, jak na swoim akumulatorowym wózku nie może dostać się do wagonu metra. Wraz z Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza za cel stawia sobie zmianę wizerunku osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku oraz występowanie przeciwko wykluczeniu.
Więcej: www.tpsw.pl

Prowadzenie spotkania: Agnieszka Krawiec (Radio Lublin)


O projekcie „Drogi do kultury”:
Program został pomyślany jako narzędzie integracji i aktywizacji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez wykorzystanie do tego celu istniejącego potencjału szeroko rozumianego życia kulturalnego Lublina.
Włączanie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościw jedną z ważniejszych sfer życia społecznego - w życie kulturalne Lublina może przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu tych osób. Zwiększa się liczba kontaktów międzyludzkich, wzrastaaktywność, samoocena (samoakceptacja), zmniejsza się wyalienowanie,poprawiają się relacje rodzinne i społeczne. Generalnie, chociaż nie ma to nic wspólnego z medycyną poprawia się jakość życia. Wzrasta również poziom samooceny ludzi zdrowychczego jaskrawym przykładem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Usunięcie problemów/barier architektonicznych, technicznych, systemowych dotykających osoby niepełnosprawne wymaga znacznych nakładów finansowych i czasu. Szybszą, tańszą, na chwilę obecną alternatywną, ale również uzupełniającą i konieczną – wcześniej czy później - do wprowadzenia metodą zmiany istniejącego stanu rzeczy jest wdrożenie działań społecznych niwelujących bariery mentalne w obu grupach społecznych i generujących społeczne wsparcie w uzyskaniu/odzyskaniu aktywności społecznej osób niepełnosprawnych.