W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Rzączyńskim i promocja filmu Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana

Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Rzączyńskim i promocja filmu Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana
Data rozpoczęcia 2012-02-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Film Krzysztofa Rzączyńskiego Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana zrealizowany został na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W niespełna godzinnym dokumencie, podzielonym na trzy części: Kultura, Europa, Świat, refleksje Zygmunta Baumana, światowej sławy filozofa i socjologa, na temat kultury w dobie „płynnej nowoczesności” przeplatają się z wątkami osobistymi.
Twórcom filmu udało się stworzyć, złożony z wypowiedzi Profesora oraz jego córek, portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów, twórcy koncepcji ponowoczesności. Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne „jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić”, opowiada o książkach, przeświadczeniach, własnej przeszłości i życiu w ponowoczesnym świecie.
Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki – Lidia i Irena; w Warszawie, gdzie Profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze, a także w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki – Anny Sfard.
Autorzy filmu, reżyser Krzysztof Rzączyński i operator Michał Popiel-Machnicki, za swój poprzedni film, poświęcony Andrzejowi Panufnikowi i jego synowi pt. Tata zza żelaznej kurtyny, zostali nagrodzeni Grand Prix Niezależnego Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych, wyróżnieniem Planet Doc Review oraz nominacjami do nagród Golden Nymph na Monte-Carlo Television Festival oraz nowojorskiego festiwalu History Makers Awards w kategorii „Best Current Affairs Production”.
Film Krzysztofa Rzączyńskiego, wraz z najnowszą książką Zygmunta Baumana Kultura w płynnej nowoczesności,wyznaczającą intelektualne ramy Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu we wrześniu 2011 roku, ukazał się na DVD nakładem Wydawnictwa Agora SA 12 maja tegoż roku. Po raz pierwszy na dużym ekranie dokument został zaprezentowany w warszawskim Kinie Muranów 15 grudnia 2011.

Scenariusz, reżyseria, montaż: Krzysztof Rzączyński
Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki, Filip Kabulski
Muzyka i udźwiękowienie: Rafał Kulczycki
Dźwięk: Agnieszka Janowska, Witold Jacek Kwiatkowski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Janowska, Maciej Rzączyński
Producent wykonawczy: Pigment Production Sp. z o.o., East Studio Sp. z o.o.
Czas trwania: 53 minuty

Zygmunt Bauman - światowej sławy socjolog i filozof, jeden z twórców koncepcji ponowoczesności. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Leeds, a od 2004 roku rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, nieformalnej instytucji kultury skupionej na budowie modelu społeczeństwa obywateli. Bauman pochodzi z rodziny polsko-żydowskiej.

W czasie II wojny światowej brał udział w bitwie o Kołobrzeg i w zdobyciu Berlina. W latach 1945–1953 był oficerem w Korpusie Bezpieczeństwa Narodowego. Studiował w warszawskiej Akademii Nauk Społecznych i Politycznych, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. Był tam profesorem do roku 1968, kiedy został usunięty z uczelni na skutek antysemickiej nagonki. Po wyjeździe z kraju związał się z uniwersytetami w Tel Awiwie i Hajfie, od 1971 roku wykładał na Uniwersytecie w Leeds i do 1990 roku kierował Wydziałem Socjologii. We wrześniu 2010 roku zainaugurowano w Leeds działalność Instytutu Baumana.

Należy do naukowców próbujących opisać dzisiejsze systemy społeczne. Nowoczesności (idei postępu i czystości), której wynaturzoną konsekwencją stał się Holocaust, przeciwstawił relatywizującą wszystko ponowoczesność (nazywaną częściej przez niego „płynną nowoczesnością”), z jej pluralizmem i brakiem wielkich idei. Równocześnie dostrzega zagrożenia postmodernistycz-nego świata (Ponowoczesność jako źródło cierpień 1997) niedającego człowiekowi szans i czasu na zakorzenienie i przystosowanie do wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Jest klasykiem myśli humanistycznej, słuchanym i nagradzanym w różnych zakątkach globu. Ostatnio otrzymał m.in. polski medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Nagrodę Księcia Asturii – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie hiszpańskojęzycznym.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej