W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Teresa Drozda | Podwieczorek przy mikrofonie – 80. rocznica audycji

Teresa Drozda | Podwieczorek przy mikrofonie – 80. rocznica audycji
Data rozpoczęcia 2016-06-24
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 | Sala Czarna CK
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa. Od 1992 roku związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 r. do 2000 r. prowadziła m.in. Powtórkę z Rozrywki, Pół perfekcyjnej płyty, Trójkę pod Księżycem. Od 1997r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema Gitarą i piórem. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: www.strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: www.chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 roku spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa. Podczas festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW opowie o słynnych „Podwieczorkach przy mikrofonie” oraz o Agnieszce Osieckiej.

W tym roku przypada 80. rocznica audycji „Podwieczorek przy mikrofonie” - audycji, której początki sięgają 1936 roku. Pierwsza powojenna transmisja miała miejsce w 1945 roku, a w latach 1958 – 1989 program był regularnie nadawany w Programie I Polskiego Radia. Wiele elementów było stałych, w świadomości słuchaczy pozostały postaci wykreowane przez Hankę Bielicką (Dziunia Pietrusińska), Jerzego Ofierskiego (sołtys Kierdziołek), Kazimierza Brusikiewicza (Malinowski) czy Renę Rolską (Rolska do tablicy). Ale niewiele osób pamięta, że „Podwieczorek” to także debiuty Maryli Rodowicz czy Anny German, spotkania z poetami, premiery piosenek Ireny Santor czy Jerzego Połomskiego, wywiady (na przykład z odtwórcami głównych ról w ekranizacji „W pustyni i w puszczy’), parodie i wiele innych, czasem zaskakujących,elementów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej