W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż: polski realizm kapitalistyczny

Wernisaż: polski realizm kapitalistyczny
Data rozpoczęcia 2015-04-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

„Polski realizm kapitalistyczny” - tytuł ekspozycji niemal automatycznie budzi skojarzenia z opozycyjnym w sensie ideologicznym i twórczym socrealizmem. Bo właśnie socrealizm, w domyśle może stanowić, dla odbiorcy wystawy punkt odniesienia w kontraście do tego co twórcy pokazali na wystawie. Dlaczego? Bo właśnie transformacja, przejście od socjalizmu, który sztukę wykorzystywał jako narzędzie propagandy do kapitalizmu, który propagandę zamienił na perswazję często nieświadomie odciskającą się na obiektach sztuki, jest tym co leży u podstawy refleksji twórców wystawy.

Artyści pokazali przede wszystkim to co znamionuje, naszą polską rzeczywistość posttransformacyjną, coś co burzy wyobrażenia o kapitalizmie budowane w okresie PRL w świadomości głodnych Zachodu, dziś już dojrzałych wiekowo twórców. Jednym słowem zadajemy sobie pytanie: „Czy do tego dążyliśmy?” , „Czy tego chcieliśmy?”, czy kontestując szarość komunistycznej rzeczywistości, marząc o kolorowym świecie jak z folderów, pełnych półkach i szeroko rozumianej wolności wyobrażaliśmy sobie ten świat tak jak go dziś widzimy? Co z tej dzisiejszej wizji jest punktem wspólnym? To co wyłania się z obrazów to samotność i izolacja. Ale także swoisty dwu świat - ten fizyczny, który obserwujemy, posługując się metaforą, z okien naszej pracowni i ten, nieuchwytny dla pędzla, wirtualny, w który coraz bardziej się zanurzamy. Patrząc na ulicę widzimy ludzi, ale każdy z nich jest w swoim świecie, choć depcze po fizycznym bruku  - rozmawia przez telefon, słucha muzyki a być może już niedługo patrzyć będzie przez google glas widząc zupełnie co innego. Artysta patrzy na głównych aktorów sceny jaką jest świat przez pryzmat tego co dotykalne, przez ślad jaki zostawiają w fizyczności i poprzez to również odsłania brutalną prawdę o współczesnej kondycji człowieka. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej