W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Czy muzeum to miejsce wyłącznie dla wielkiej sztuki?

Wernisaż wystawy: Czy muzeum to miejsce wyłącznie dla wielkiej sztuki?
Data rozpoczęcia 2015-11-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dworek Wincentego Pola – Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 13
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Według Słownika Języka Polskiego PWN muzeum to instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw. A więc jest tam miejsce nie tylko na „Matejkę”, ale też na grzebień czy stary czajnik. Takie właśnie eksponaty znajdziemy w Muzeum Powszechnym Dzielnicy Kalinowszczyzna w Lublinie.
 
W Dworku Wincentego Pola od 12 listopada będziemy mogli poznać historię lubelskiej dzielnicy Kalinowszczyzna widzianą oczami jej mieszkańców. Opowiedzą nam ją eksponaty zgromadzone podczas „Skupu przedmiotów codziennego użytku”, prowadzonego przez Szymona Pietrasiewicza i Pawła Laufra w sierpniu 2014, w Domu Kultury „Narnia”. Skupowano wtedy wyłącznie rzeczy należące do mieszkańców Kalinowszczyzny lub pochodzące z tej dzielnicy. Do rangi eksponatu urosła para damskich spodni, bo właścicielka chodziła w nich na dancingi do lokalnego klubu, menażka starego harcerza czy projektor filmowy, kamera i filmy – własność pana, który amatorsko filmował rodzinne uroczystości i dzielnicę. W oparciu o przedmioty codziennego użytku organizatorzy wydobyli nieoficjalną historię, zebrali opowieści o miejscu, lokalne legendy, a przede wszystkim indywidualne wspomnienia, którymi podzielili się mieszkańcy. Wystawa jest więc odbiciem społeczności, która tam zamieszkuje i na tym właśnie skupia się Muzeum Powszechne Dzielnicy Kalinowszczyzna.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty historii mówionej, które poprowadzi Aleksandra Zińczuk. Udział w nich mogą wziąć osoby indywidualne, a także grupy zorganizowane. Data i godzina warsztatów do uzgodnienia. 
 
Oprowadzanie kuratorskie: we wtorki i środy w godz. 10:00-14:00  Zapisy na oprowadzanie oraz warsztaty: osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem wystawy z kuratorem, proszone są o wcześniejsze ustalenie terminu mailowo  lub telefonicznie 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00).