W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy: Kto Ty jesteś?

Wernisaż wystawy: Kto Ty jesteś?
Data rozpoczęcia 2015-04-23
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Filia nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Braci Wieniawskich 5
Kategoria Koncert

Autorzy wystawy: Joanna Olech, Edgar Bąk
Kurator: Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia.

Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych pojęć? Takich jak na przykład: wierność... respekt... szacunek… wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.

Na przykład patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstrakcją, niezrozumiałą i przez to nieważną. Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, codzienny sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra. Są to drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za swoją małą ojczyznę; wieś, miasto, kraj.
W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej
misji - ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i dobrych nawyków, które składają się na dobrostan kraju i nas wszystkich.

Hasła autorstwa Joanny Olech, szerzą idee solidarności, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, zaangażowania na rzecz kraju. Opracowanie graficzne Edgara Bąka poszerza znaczenie tekstu i nadaje przekazowi rangę sztuki użytkowej. Wystawa prowokuje do dyskusji nie tylko z dziećmi i nie tylko o patriotyzmie. Także dorośli widzowie, poza wrażeniami czysto estetycznymi, wizualnymi wyniosą z wystawy refleksje o roli patriotyzmu we współczesnym świecie.

Do wystawowych plansz jest dodana tablica informacyjna, jak tekst powyżej. Ekspozycja od 23 kwietnia do 15 maja 2015.


Po wernisażu odbędą się warsztaty plastyczne "Wytwórnik górą!"
Grupa wiekowa: 5+
Czas trwania: 1h
Prowadzenie: Magdalena Kłos-Podsiadło (Wydawczyni. Łowca talentów. Kierownik zmiany. Pilnuje literek, miesza kolory, łączy autorów w pary i patrzy w przyszłość z optymizmem.)

Opis:
Warsztat inspirowany książką Madaleny Matoso "Wytwórnik górą!" Podczas zajęć
przejdziemy szlakiem prawdziwego artysty: przebrniemy przez górę pomysłów i poznamy trud wspinaczki na szczyt twórczych możliwości. Przewrócimy do góry nogami świat krytyki i staniemy się recenzentami własnych arcydzieł.

Wytwórnia to wydawnictwo publikujące książki dla dzieci. Na polskim rynku działa od 2005 roku. Misją wydawnictwa jest upowszechnienie idei picture booka i publikacja takich książek, które dla dzieci będą pierwszym kontaktem z dobrą literaturą, sztuką ilustracji i dobrze zaprojektowaną książką. Innowacyjne rozwiązania graficzne i nowoczesna interpretacja tekstu literackiego to znak firmowy wydawnictwa, które jest jednym z najbardziej wyróżniających się i konsekwentnych w swych działaniach. Zespół artystów współpracujących z Wytwórnią to znakomici autorzy: Anna Czerwińska-Rydel, Joanna Olech, Uri Orlev oraz wielkie talenty młodego pokolenia polskich grafików i ilustratorów: Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Anna Niemierko. Książki Wytwórni ukazały się również w Belgii, Brazylii, Francji, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Norwegii i we Włoszech. W tym roku Wytwórnia obchodzi 10-lecie swojej działalności.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej