W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Rozważania rysunkowe"

Wernisaż wystawy "Rozważania rysunkowe"
Data rozpoczęcia 2009-04-02
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Grodzka, ul. Grodzka 5a
Kategoria Wernisaż

Kurator wystawy: Andrzej Mroczek


Uczestnicy wystawy: Paweł Bagiński, Janusz Bałdyga, Laura Castagno, Marek Chlanda, Stanisław Górecki, István Haász, Jerzy Kałucki, Jarosław Kozłowski, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Mirosław Maszlanko, Leonardo Mosso, Andrzej Pepłoński, Pavel Richter, Diet Sayler, Gosia Turzeniecka, Ewa Zarzycka



"Wystawa ta jest propozycją spojrzenia na rysunek, jego miejsce i nowe znaczenie w sztuce współczesnej, uwzględniając całą różnorodność jej tendencji. Jest zaproszeniem do wspólnej refleksji W każdym słowniku terminologicznym sztuk pięknych możemy przeczytać: „Rysunek jest tą dziedziną sztuk plastycznych, której podstawowym środkiem wyrazu jest linia”. Dodam, że linia na płaszczyźnie wyrażająca formę, jej dwuwymiarowość lub trójwymiarowość w przypadku bryły. Tak było przez wieki od rysunków jaskiniowych poczynając. My jednak skupiamy się na rysunku przede wszystkim w kontekście sztuki współczesnej.

Sztuka ta charakteryzuje się m.in. zacieraniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości. Myśląc o rysunku widzimy jak artyści opuszczają tradycyjną płaszczyznę. Wychodzą w przestrzeń. Linia odgrywa tu rolę bardzo ważną, często dominującą. Staje się rysunkiem kreślonym przez artystę już nie na powierzchni papieru, ale w plenerze, w jego przestrzeni lub na powierzchni ziemi. Pojawia się ”sztuka ziemi”. Wyzwolona linia, podobnie jak oznacza formę na papierze, tak wydziela, organizuje, scala olbrzymie często przestrzenie, wyjmuje z ich codzienności, anektując do obszaru sztuki. Przypomnijmy: Michael Heizer – linie wycinane na zamarzniętym jeziorze, Robert Smithson – olbrzymia „spiralna grobla” na dnie słonego jeziora. To te najbardziej znane przykłady. Jest ich o wiele więcej, również tych na mniejszą, bo galeryjna skalę.

Proponuję takie spojrzenie na rysunek i jego miejsce w sztuce współczesnej. Przekroczenie granicy pomiędzy bytem istniejącym (natura) a wykreowanym przez artystę jest nową, ważną jakością. Rysunek, który do niedawna był uważany za ostoję wartości realistycznych i klasycznych, stał się budulcem nowych artystycznych bytów.

Intencją tej wystawy jest pokazanie rysunku z całym bogactwem możliwości, jakie daje artyście linia „wyzwolona”, wibrująca w przestrzeni zastanej, tworząca przestrzeń nową."

Andrzej Mroczek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej