W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wernisaż wystawy "Trzy róże": Maria Pinińska-Bereś, Basia Bańda, Maurycy Gomulicki

Wernisaż wystawy "Trzy róże": Maria Pinińska-Bereś, Basia Bańda, Maurycy Gomulicki
Data rozpoczęcia 2011-11-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Wernisaż

"Trzy róże" to zestawienie trzech odmiennych postaw artystycznych, różnych temperamentów, sposobów ekspresji przy utrzymaniu "różowej konwencji" i tematyki związanej z ludzką cielesnością. 

Dla Marii Pinińskiej-Bereś, Basi Bańdy i Maurycego Gomulickiego róż jest kolorem wizytówką. W ich twórczości ujawnia się jego niezwykły potencjał i nieprzewidywalny charakter. U każdego z tych artystów róż jest wyrazem innej treści, systemu wartości i stanowi manifestację „ja”. U każdego kolor przybiera specyficzny odcień, intensywność, „stopień różowości”, wywołuje inne emocje. Oprócz koloru, artystów łączy zainteresowanie sferą własnej seksualności i związanymi z nią kodami, symbolami czy mitami. Interesuje ich społeczne tabu, obszar (nie)konwencjonalnych zachowań, ról i znaków. Wszyscy dotykają spraw intymnych, badają ludzkie potrzeby i lęki. Każdy prezentuje przy tym odmienną postawę artystyczną, posługuje się charakterystycznym, wyrazistym językiem, ukazuje sobie właściwe spojrzenie i podejście do spraw cielesności. Inny jest rodzaj ich wrażliwości na formę, materiał oraz ogromny obszar wizualności związanej z płcią i relacjami pomiędzy pierwiastkiem żeńskim a męskim. Erotyczne symbole, falliczne i waginalne kształty, namiętnie uprawiany róż pozwalają im na poruszanie się po jasno i wyraźnie określonym terytorium, które pozostaje pomimo tego wciąż oszałamiająco mgliste. Cielesny, zmysłowy aspekt różu oczywiście nie wyczerpuje obszaru poszukiwań i zainteresowań artystów. 
W przypadku Marii Pinińskiej-Bereś rozciągają się one na sferę egzystencjalną, głęboko osobistą, stanowiąc próbę znalezienia języka dla wyrażenia specyficznie kobiecego doświadczenia, a czasem i tę sferę przekracza znajdując swój wyraz w dziełach o charakterze społeczno-politycznym.
Podobnie u Basi Bandy róż konotuje intymność, a ponadto organiczność i „coś” fizjologicznego odsyłając do tego, co w nas nieoswojone, przypisane naturze. Maurycy Gomulicki zaś sam jest antropologiem różu, bada i śledzi wszelkie jego przejawy i stopnie natężenia w kulturach na różnych szerokościach geograficznych. Róż i cielesność są więc wspólne dla tej trójki artystów, których różni doświadczenie, wiek i kontekst, w jakim powstały/ją ich prace. Związane jest to przede wszystkim z czasem, w którym tworzyła, nieżyjąca od ponad dziesięciu lat Maria Pinińska-Bereś oraz tworzącymi aktualnie Maurycym Gomulickim i najmłodszą z całej trójki Basią Bańdą.

Na przestrzeni kilku dekad dystansujących artystów,  nie do poznania zmieniła się sytuacja społeczna, polityczna i kulturowa warunkująca ich sposób tworzenia i życia. Projekt stanowi próbę oddania niepowtarzalności ludzkiego doświadczenia. Chodzi o poszukanie odmienności w podobnym, o zwrócenie uwagi na różnorodne punkty widzenia, przejawiające się w rozmaitym rozłożeniu akcentów, spośród których nawet te najdelikatniejsze decydują o mikrokosmosie każdego człowieka.

Na wystawie obok subtelnych, poetyckich i ironicznych dzieł Marii Pinińskiej-Bereś zostaną zaprezentowane "łobuzerskie" i niepokojące prace Basi Bańdy oraz prowokujące, ekstatyczne fetysze Maurycego Gomulickiego. "Trzy róże" to trzy różowe światy, zaskakujące jak sam kolor, który może być zarazem infantylny i subwersywny, niewinny i rozwiązły, zmysłowy lub wulgarny, niedojrzały i ironiczny. Kolor wyjątkowo afirmujący przyjemność życia, choć stereotypowo kojarzony z czymś mało ciekawym i prawdopodobnie lekko podejrzanym.

kuratorka: Magdalena Linkowska


Wystawa ma miejsce w dwóch galeriach: w Galerii Lipowej i Galerii Labirynt.
Wernisaż w Galerii Lipowej - godz. 19.30

Wystawa czynna: 19 listopada – 30 grudnia 2011, wtorek – niedziela, godz. 12.00 – 19.00
Bilety: normalny – 5 zł., ulgowy – 2 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej