W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Widzące miejsce - otwarcie
Data rozpoczęcia 2011-10-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Akcja

Wirtualne zaludnianie

Obiekty przypominające wielkie gałki oczne z wmontowanymi kamerami zostaną rozmieszczone w różnych miejscach Lublina, charakteryzujących się witalnością, przepływem dużej ilości ludzi. Obrazy przez nie rejestrowane będą transmitowane, podobnie jak w telewizji przemysłowej, do centralnego komputera znajdującego się w szczególnym miejscu. System ekranów zainstalowanych w zapomnianej pod jakimś względem przestrzeni, wyświetli strumień obrazów twarzy i gestów. W ten sposób opuszczone miejsce zaludni się tele-obecnością mieszkańców. W reakcji zwrotnej, osoby patrzące w oko usłyszą informacje zapraszające ich do odnalezienia w „realu” owej przestrzeni, w której wirtualnie właśnie znaleźli się.

Autorką pracy jest Dominika Sobolewska artystka pochodząca z Wrocławia. W 2005 roku ukończyła architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest zwyciężczynią licznych nagród i stypendiów – do najważniejszych należą stipendium Ministra Kultury oraz nagroda w kategorii „plastyka” przyznana przez redakcję Gazety Wyborczej twórcom projektu Interaktywny Plac Zabaw. Artystka uzyskała także drugie miejsce w konkursie na stałą wystawę dla dzieci w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jej głównym celem jest łączenie doświadczeń architekta wnętrz ze środkami wyrazu obecnymi we współczesnej sztuce. Jej prace powstają wokół idei dialogu pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą. Są to niewielkie formy archoitektoniczne, których konstrukcja zachęca widza do głębszej interakcji.

"Gałki oczne" znajdują się w sześciu miejscach w Lublinie: Dworzec Główny PKS, Gmach Główny Poczty Polskiej, Ratusz, Pub u Szewca, Biblioteka Główna UMCS, Warsztaty Kultury.

Pracę można oglądać od 3 do 7 października w godz. 12-20 oraz od 8 do 23 października w godz. 12-17. Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej