W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Dominik Lejman - Przeciwwaga

Wystawa: Dominik Lejman - Przeciwwaga
Data rozpoczęcia 2013-09-19
Data zakończenia 2013-10-30
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Wernisaż

Dominik Lejman łączy malarstwo z projekcjami wideo. W wyniku tego, powstaje ruchomy obraz oscylujący pomiędzy abstrakcją a figuracją, w którym, jak ujął to Łukasz Ronduda, „jakości malarskie, rzeźbiarskie i kinematograficzne (związane z projekcjami wideo) wchodzą we wzajemną interakcję i wymianę.” Artysta jest także autorem filmów wideo, wideo-fresków oraz projektów w przestrzeni publicznej, w której ekranem dla projekcji stają się elementy architektury miasta jak np. fasada budynku czy chodnik. Twórczość Lejmana oscyluje wokół zagadnień egzystencjalnych i społecznych, związanych z kondycją jednostki i jej miejscem w świecie. Lejman jest laureatem licznych nagród m. in. Paszportu "Polityki" (2001), stypendystą RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP.
„Przeciwwaga” jest pierwszą wystawą z cyklu „To nie jest film”. Celem projektu jest ukazanie różnorodności zastosowań wideo w sztuce najnowszej oraz potencjału artystycznego tego medium. Film i wideo nie muszą pojawiać się w galerii sztuki jedynie w tradycyjnej formie z użyciem telewizorów i ekranów, mogą np.: stanowić część instalacji, fragment rzeźby, być elementem scenografii, czy też tworzywem wideo-muralu lub wideo-fresków. Stąd zawarta w nazwie cyklu negacja, która jest wyrazem tego, że projekt nie jest poświęcony filmowi i wideo jako takim. Artyści zaproszeni do współpracy testują możliwości przekazu związane z użyciem kamery, manipulują obrazem i dźwiękiem, wykorzystują film w sobie właściwy sposób.

Wystawa czynna do 30.10 (niedziela)

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, Obieg, TVP Lublin, Notes.na.6.tygodni, Gazeta Wyborcza, Szum, Radio Lublin, Ofensywa