W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Inteligibilne procesy”

Wystawa „Inteligibilne procesy”
Data rozpoczęcia 2009-09-04
Data zakończenia 2009-10-01
Miejsce Galeria Grodzka, ul. Grodzka 5a
Kategoria Wystawa

kurator: Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski
uczestnicy: Günther Blechschmidt, Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski, Klaus Hochberger, Heinz Kasper, Charly Möller, Weronika Rodenberg, Michael Schütz, Norbert Zeitner
 
Sztuka jako filozofia życia
Tytułowe problemy określiły poszukiwania ośmioosobowej formacji, której członkowie od lat 80. są członkami Wolnej Akademii Sztuki Hünfeld/Fulda. Od samego początku chodziło im o filozofie życia i czystości sztuki, która nie miała być obciążona powierzchownymi zdarzeniami codzienności. Wykształcenie uczestników nie podlegało tradycyjnym studio sztuki, lecz dotyczyło doświadczenia stosunków między człowiekiem, a tym co przez niego jest uchwytne duchowo. Chodziło również o to, aby nie przenosić na teren sztuki zdarzeń i zjawisk codzienności. Aby bliżej poznać sztukę współczesną organizowano zwiedzanie muzeów i wystaw, odczyty w różnych prawach Europy. Planowano celowe podróże studyjne i warsztaty pod kierownictwem profesorów akademickich. Na bazie świadomości historycznej podjęto badania nad tendencjami współczesnej sztuki. Wykształcenie zawodowe uczestników wsparło te poszukiwania przez rozszerzenie zakresu wiedzy, co posłużyło pogłębieniu podejmowanych problemów oraz zwielokrotnieniu perspektyw w spojrzeniu na nie. Członkowie formacji reprezentują różne profesje, poczynając od pedagogicznych poprzez architektoniczne, psychologiczne, językoznawcze czy ekonomiczne. Sprzyja to przenoszeniu i wykorzystywaniu wiedzy sfery zawodowej w sferze sztuki. Wymianę doświadczeń zawodowych uzupełnia wielostronna wiedza tak bardzo potrzebna w codzienności.
W ostatnich pięciu latach teoria Parmenidesa „O inteligibilności” stała się głównym tekstem dalszych studiów studiów tej formacji. „Inteligibilnością” określa Parmenides to co możliwe jest do uchwycenia jedynie na poziomie duchowym. Używał tego pojęcia pisząc traktat o jestestwie i duchowości. Pojęcie inteligibilności zakłada też, że myśl jest spełnieniem, a praca służy jedynie doprowadzeniu do tej myśli. „Uczestnicy „Inteligibilnych procesów” opierają swoja twórczość na założeniach: 1. Uwolnienie formy (ciało) od zasad kształtowania. 2. Uwolnienie słowa (dusza) od powiązań językowych. 3. Połączenie ze sobą słowa i formy, odpowiadające istocie człowieka (ciało-dusza). Realizacje tych założeń nie mogą być tłumaczone językowo, ponieważ widz odbiera wszystko subiektywnie. Każde spostrzeżenie uwarunkowane jest sytuacją, otoczeniem przestrzennym i samopoczuciem obserwującego. „Procesy inteligibilne” nie oskarżają, nie sądzą, nie poddają się izmom. Chodzi jedynie o „tu i teraz”.

Gerhard Jürgen Blum-Kwiatkowski, Sztuka jako filozofia życia, fragment tekstu do katalogu wystawy „Inteligibilne procesy”, Museum Modern Art Hünfeld, 2008.


Günther Blechschmidt
Ur. 1941 w Monachium, 1961-64 – studia pedagogiczne, 1976 – studia podyplomowe zakończone specjalizacja, 1980 – rozpoczęcie studiów na Wolnej Akademii Sztuki, Hünfeld/Fulda. Podróże studyjne po całym świecie, udział w corocznych warsztatach prof. Ryszarda Winiarskiego (Warszawa), prof. Mirosława Duchowskiego (Warszawa), prof. Andrzeja Turowskiego (Paryż), prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Jana Chwałczyka  (Wrocław), Janusza Bałdygi (Warszawa), Tomasza Konarta (Warszawa), Karla-Heinza Adlera (Drezno) oraz Marcina Berdyszaka (Poznań). Indywidualne i zbiorowe wystawy e kraju i za granicą. Żyje i pracuje w Mackenzell/ Hünfeld.

Gerhard Jurgen Blum-Kwiatkowski
Ur. 1930 w Faulen, 1952-57 – Studium Kształtowania Konstruktywistycznego i filozofia sztuki. Od 1956 inicjator i założyciel ośmiu instytucji artystycznych, organizator międzynarodowych wystaw i sympozjów. Od roku 1990 założyciel i prowadzący Museum Modern Art w Hünfeld. Wystawy międzynarodowe w kraju i za granicą. Żyje i pracuje w Hünfeld.
  
Klaus Hochberger
Ur. 1939 w Graslitz/Sudety. 1960-66 – studia pedagogiczne (geografia, sport, język angielski) w Uniwersytecie Johanna-Wolfganga Goethe we Frankfurcie nad menem. 1966-68 szkoła Freihherr vom Stein, Fulda. 1966-73 gimnazjum „Stara szkoła Klasztorna” w Bad Hersfeld. 1973-2001 gimnazjum wyższego stopnia, Szkoła Wzorcowa – Obersberg, Bad Hersfeld, od 1992 – członek grupy „Inteligibilne Procesy”, Hünfeld, od 1995 – korektor, członek redakcyjny Fundacji „Muzeum Modern Art Hünfeld”. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granica. Żyje i pracuje w Bad Hersfeld.
 
Heine Kasper
Ur. 1942 w Hamburgu, obok zawodowych studiów poświęca się całkowicie sztuce. 1980 rozpoczyna studia sztuki na Wolnej Akademii Sztuki w Hünfeld/Fulda. Podróże studyjne do Polski, Hiszpanii, Danii, Francji, Włoch, Południowej Afryki, Czech, Słowacji, USA. Udział w corocznych warsztatach z prof. Ryszardem Winiarskim (Warszawa), prof. Mirosławem Duchowskim (Warszawa), prof. Andrzejem Turowskim (Paryż), prof. Wandą Gołkowską (Wrocław), prof. Janem Chwałczykiem (Wrocław), Januszem Bałdygą  (Warszawa), Tomaszem Konartem (Warszawa), Karlem-Heinzem Adlerem (Drezno), Marcinem Berdyszakiem (Poznań). Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granica. Żyje i pracuje w Steinach/Burgham i w Kappstadzie w Południowej Afryce.
 
Charly Möller
Ur. 1956 w Fuldzie, 1975-82 studium architektury, Wyższa Szkoła Zbiorcza w Kassel, 1986 – samodzielny wolny architekt, Studium Kształtowania Sztuki Przestrzennej, 1990 – udził w rozbudowie Museum Modern Art Hünfeld. Od roku 1990. Studium Sztuki przy Wolnej Akademii Sztuki w Hünfeld/Fulda. Udział w corocznych warsztatach u prof. Ryszarda Winiarskiego (Warszawa) oraz prof. Mirosława Duchowskiego (Warszawa), prof. Matti Kujasalo (Helsinki), prof. Andrzeja Turowskiego (Paryż), prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Jana Chwałczyka (Wrocław), Janusza Bałdygi (Warszawa), Tomasza Konarta (Warszawa), Karla-Heinza Adlera (Drezno). Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Żyje i pracuje w Mackenzell/ Hünfeld.
 
Weronika Rodenberg
Ur. 1955 w Hainzell, 1972-74 nauka kreślarstwa budowlanego, 1978-85 studia artystyczne w Wolnej Akademii sztuki w Hünfeld/Fulda. Od roku 1980 uczestniczy w corocznych warsztatach z: prof. Ryszardem Winiarskim (Warszawa), prof. Mirosławem Duchowskim (Warszawa), prof. Matti Kujasalo (Helsinki), prof. Andrzejem Turowskim (Paryż), prof. Wanda Gołkowską (Wrocław), Tomaszem Konartem (Warszawa), Januszem Bałdygą (warszawa), prof. Karlem-Heinzem Adlerem (Drezno), prof. Marcinem Berdyszakiem (Poznań). Indywidualne i grupowe wystawy w kraju i za granica. Żyje i pracuje w Hainzell/Hosenfeld.
 
Michael Schütz
Ur. 1953 w Herborn-Seelbach. 1980 – dyplom lekarza. 1991 – specjalizacja w neurologii. 1992 – specjalizacja psychiatryczna. 1993 – lekarz psychoterapeuta. 2003 – specjalizacja psychoanalityczna. 1984 – studia w Wolnej Akademii sztuki w Fulda/Hünfeld. Rozwija swoją twórczość w kierunku „Form Myślowych” i „Przestrzeni Duszy”. Uczestnictwo w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Żyje i pracuje w Bad Hersfeld.
 
Norbert Zeitner
Ur. 1953 w Bambergu, 1974-78 studia na wyższej szkole ekonomicznej, dyplom w Coburg, 1980 – rozpoczęcie studiów na Wolnej Akademii Sztuki w Hünfeld/Fulda. 1984-86 kontynuacja studiów na Wolnej Akademii Sztuki w Hünfeld/Fulda. 1984-86 kontynuacja studiów w instytucie Odenwald, Kocherach. Od 1980 uczestnictwo w warsztatach z prof. Ryszardem Winiarskim (Warszawa), prof. Matti Kujasalo (Helsinki), prof. Andrzejem Turowskim (Paryż), prof. Wandą Gołkowską (Wrocław), prof. Janem Chwałczykiem (Wrocław), Tomaszem Konarskim (Warszawa), Januszem Bałdyga (Warszawa), prof. Karl Heinem Adlerem (Drezno). Indywidualne i zbiorowe wystawy w kraju i za granicą. Żyje i pracuje w Gruben/Burghaun.