W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Jana Świdzińskiego "Konteksty"

Wystawa Jana Świdzińskiego "Konteksty"
Data rozpoczęcia 2010-06-05
Data zakończenia 2010-07-11
Miejsce Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Grodzka 5a
Kategoria Wystawa

Konteksty Jana Świdzińskiego fragmenty retrospektywy (1970-2010)
Kurator: Grzegorz Borkowski

Jan Świdziński znany jest przede wszystkim jako teoretyk sztuki kontekstualnej oraz z aktywności w dziedzinie sztuki performance (zarówno jako kurator jak i artysta tej dyscypliny). Wystawy prezentuje stosunkowo rzadko.
Wystawa Konteksty Jana Świdzińskiego prezentuje prace z czterech dekad twórczości (w tym jedną powstałą w bieżącym roku), nie ma jednak układu chronologicznego. Miniony kontekst prac z przeszłości nie jest tu najważniejszy. Wystawa proponuje bowiem widzom doświadczenie działań Świdzińskiego w kontekście dzisiejszym. Oferuje widzom możliwość samodzielnego kształtowania znaczeń przedstawionych prac, na bazie kontekstów, które sami przywołają.
Ale przeszłość nie zostanie zapomniana ani ukryta, wystawie towarzyszy ekspozycja publikacji, archiwalnych druków i dokumentów dotyczących twórczości Jana Świdzińskiego.

Jan Świdziński urodził się w 1923 r w Bydgoszczy. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1965-70 interesował się logiką formalną i teoria struktur językowych, założył wtedy Dział badań nad Sztuka przy Polskim Towarzystwie Cybernetycznym i coraz bardziej odchodził od uprawiania malarstwa. Od początku lat 70. organizował różne rodzaje interwencji i manifestacji artystycznych, nawiązał współpracę z wieloma grupami artystycznymi takimi jak: NET, Permafo i Warsztat Formy Filmowej. Publikując w 1970 swój artykuł Spór o istnienie sztuki rozpoczął działalność w dziedzinie teorii sztuki. W 1976 roku opublikował manifest Sztuka jako sztuka kontekstualna stanowiący zarys koncepcja sztuki kontekstualnej, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie i jest wciąż jednym z kluczowych punktów odniesienia dla refleksji nad dynamiką sztuki współczesnej. Jest autorem książek wydanych w Kanadzie i Europie Zachodniej, m.in: Art, Society and Self-consciousness; Art as Contextual Art.; Quotations on Contextual Art; Freedom and Limitation; L’art et son contexte. W 2009 opublikowano pierwszy raz po polsku dwie podstawowe książki Jana Świdzińskiego: Sztuka, społeczeństwo i samoświadomość oraz Sztuka i je kontekst. W 2005 otrzymał Order Polonia Restituta za wkład w rozwój i promowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Grzegorz Borkowski

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej