W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Joanna Pawłat "Industropia"

Wystawa: Joanna Pawłat "Industropia"
Data rozpoczęcia 2016-05-19
Data zakończenia 2016-05-27
Miejsce Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a
Organizator Galeria Gardzienice
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

"Industrialna Utopia", przekazana na tak delikatnym materiale jak szkło. Utopia, kraina względnie idealna lecz tylko z pozoru. Joanna Pawłat stworzyła cykl malarstwa niezwykle zdobnego, epatującego kolorem. Lecz pod kruchą gładzią szkła i warstwą farb przewija się momentami zdecydowanie surrealistyczna tematyka. Artystka przemyca nam treści ważne, mocne w przekazie, zaszyfrowane w  strukturze obrazu. Odkrywamy je z czasem. Joanna Pawłat zaskakuje, miesza płaszczyzny i rzeczywistości, zarzuca nas surrealistycznymi wizjami by zaraz potem zdecydowanym ruchem... sprowadzić nas na ziemię. I to mocno. Niezwykle współczesna i niezwykle tradycyjna momentami doskonale bawi się kolorem i symbolami. Dekoracyjne i subtelne szkło nabiera nowego i niepowtarzalnego charakteru."

Joanna Pawłat - Malarka, Pisarka, Inżynier (Naukowiec)! 
Artystka o niezwykle ścisłym umyśle. Pisze poezje i maluje na szkle. Swoje prace prezentowała już w japońskich galeriach Amabuki, Ambrosia, Girasole i w Kitashigeyasu Yubinkyoku oraz w Galerii Gardzienice i zamojskiej Kazamacie. Jej haiku ukazały się w antologiach "Pięć wieków poezji w Lublinie" oraz "Lublin - miasto poetów". w 2013 wydała swój pierwszy tomik wierszy "Zagubiona spacerowiczka". 
Ponadto: Profesor Politechniki Lubelskiej prowadzący badania w Instytutcie Elektrotechniki i Elektrotechnologii. Przez 12 lat pracowała naukowo w Japonii m. in. jako profesor prestiżowego Uniwersytetu Waseda. Była stypendystką rządu japońskiego (Monbukagakusho) i Japanese Society for Promotion of Science.
Zajmowała się zastosowaniem plazmy do generowania związków utleniających pomocnych w oczyszczaniu gazów odlotowych, wody i ścieków. Pracowała nad możliwościami otrzymania wyładowań elektrycznych w środowiskach wilgotnych np. w pianach. W kręgu jej zainteresowań zawodowych leżą również czujniki na bazie kryształów fotonicznych i systemów mikro-elektro-mechanicznych oraz alternatywne źródła energii.
Dr hab. inż. Joanna Pawłat obecnie pracuje nad opracowaniem technologii plazmowych dla potrzeb medycyny, biotechnologii, rolnictwa i przemysłu spożywczego. np. do sterylizacji powierzchni nieodpornych na wysoką temperaturę. Jest przekonana, że w przyszłości technologie plazmowe mogą wspierać leczenie trudno gojących się ran i chorób nowotworowych. Młoda naukowiec jest od 2012 polską twarzą europejskiej kampanii "Dziewczyny do nauk ścisłych". Jest członkiem Management Committee w europejskim programie COST (Electrical discharges with liquids for future applications), należy do Lubelskiego Oddziału Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej przy PAN oraz do Institute of Electrical and Electronics Engineers. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji naukowych głównie anglojęzycznych.


Wystawa czynna do 27 maja 2016 r.
Ekspozycje można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-18.00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej