W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni

Wystawa: Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni
Data rozpoczęcia 2016-01-30
Data zakończenia 2016-02-28
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Organizator Muzeum Lubelskie w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Cykl

Wystawa: Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni
Akwarele, pastele, rysunki i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II"


Wystawa prezentuje prace znakomitych polskich malarzy i rysowników oraz wybitnych grafików europejskich. W Lublinie pokazane są po raz pierwszy. Jest to wydarzenie szczególnie ważne w przededniu wielkich obchodów rocznicy 700-lecia Lublina (2017 rok) i 100-lecia KUL (2018 rok) oraz przypadającej w bieżącym roku 110. rocznicy powstania Muzeum Lubelskiego. Wystawa wpisuje się zatem w ważny czas rocznicowy i jest przypomnieniem wkładu najstarszej wyższej uczelni Lublina w rozwój kulturowy i intelektualny miasta oraz Polski.
Zaprezentowano fragment jednych z cenniejszych w Lublinie zbiorów graficznych. Dzięki hojnej darowiźnie ks. kanonika Jana Władzińskiego, zasłużonego społecznika, prekursora idei ratowania zabytków i kolekcjonera, w 1932 roku uczelnia weszła w posiadanie pokaźnej kolekcji dzieł sztuki i pamiątek historycznych. Decyzją władz uczelni niezwłocznie powołano Muzeum Uniwersyteckie, któremu nadano imię donatora. W następnych latach zbiory muzealne systematycznie powiększały się o kolejne dary. Do najważniejszych zaliczany jest przekaz prof. Kazimierza Michałowskiego (z 1938 roku), na który złożyły się zabytki starożytne z prowadzonych przezeń wykopalisk w egipskim Edfu (głównie figurki i przedmioty codziennego użytku). Znaczną część przedwojennych zbiorów stanowiły prace wykonane na papierze – łącznie kilkaset rysunków, sztychów, map, ilustracji i „świętych obrazków”. Obiekty te, podobnie jak pozostałe muzealia uniwersyteckie, już w pierwszych miesiącach wojny padły łupem okupanta i do dziś uznawane są za zaginione.
W odradzającym się po wojnie uniwersytecie nie zapomniano o przedwojennych tradycjach muzealnych. Na powrót zaczęto gromadzić dzieła sztuki (nierzadko drogą zakupów), które powierzono opiece reaktywowanego w 1958 roku Muzeum Uniwersyteckiego. Dziś zbiór liczy przeszło 1700 przedmiotów, z których aż 222 obiekty wykonane zostały na podłożu papierowym. Na wystawie prezentujemy ponad połowę z nich.
Zbiory graficzne pochodzą z kilku kolekcji ofiarowanych uczelni w latach 80. i 90. minionego stulecia. Najliczniejszą i równocześnie najważniejszą część zbioru stanowią prace podarowane w 1986 roku przez Olgę i Tadeusza Litawińskich. Są to m.in. szkice głów koni oraz studium jeźdźca i koni Piotra Michałowskiego, szkice głów – starca i młodzieńca Stanisława Chlebowskiego, znakomity artystycznie pastelowy "Portret kobiety w stroju japońskim" Cécile Chalus, akwarela "Dama" Marii Eliasz-Radzikowskiej.
Równie cenne są prace z kolekcji Stanisławy i Tadeusza Witkowskich ofiarowane uczelni w 1991 roku. Na wystawie prezentujemy rysunki ołówkiem Jana Matejki – "Studium woja", wykonane na podstawie przedstawienia z kwatery "Pojmanie Chrystusa" z Ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie oraz Józefa Chełmońskiego – "Głowa wiejskiej dziewczyny", znakomite impresje Leona Wyczółkowskiego z architekturą sakralną Krakowa i Lublina oraz wyróżniające się, akademickie, wpisane w klimat rodzimej sztuki kościelnej "Studium głów apostołów" Michała Borucińskiego, będące szkicem do obrazu "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny" z ołtarza głównego w kościele parafialnym w Kocku. Wartość tej kolekcji podnosi także pochodzący z lat 1913–1926 zespół 17 wykonanych tuszem i sepią fantazji architektonicznych Stanisława Noakowskiego, a także powstałe niewątpliwie pod wpływem tegoż artysty widoki narysowane przez samego darczyńcę – Tadeusza Witkowskiego, z wykształcenia także architekta – będące ilustracją odbytych wędrówek po Lublinie, Włoszech i Austrii.
Z legatu Joanny Gliwy (1994 rok) pochodzi m.in. akwarela Józefa Pankiewicza "Kwiaty w wazonie", natomiast z daru Krystyny Hartleb 20 cennych obiektów grafiki europejskiej, w tym miedzioryty takich mistrzów, jak Willem Jacobsz. Delff czy Dominicus Kustos.
Odrębną, ale niezmiernie interesującą grupę prac stanowi zespół 15 akwarel Nikifora Krynickiego z 1954 roku, pochodzących ze spuścizny po ks. prof. Władysławie Smoleniu, wieloletnim opiekunie zbiorów muzealnych KUL.

Kuratorzy wystawy:
Renata Bartnik, Muzeum Lubelskie
Krzysztof Przylicki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Czas trwania wystawy: 30 stycznia – 28 lutego 2016 roku