W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Mirosława Bałki - bes-sennosh-ch

Wystawa Mirosława Bałki - bes-sennosh-ch
Data rozpoczęcia 2012-09-21
Data zakończenia 2012-10-26
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Wystawa

"To, co lubię w Galerii Labirynt 2 to dwupoziomowość przestrzeni. Nie ma w ogóle miejsc, gdzie można zrealizować wystawę na dwóch poziomach, a to dla mnie jest bardzo ciekawym zadaniem, bardzo inspirującym, gdyż możliwość zmiany poziomu: zejście z tego naszego rzeczywistego poziomu do poziomu piwnicznego jest zawsze bardzo emocjonalnym gestem, dlatego odpowiedzialność wizualna za umieszczone obiekty jest tym większa.”

Wypowiedź Mirosława Bałki podczas otwarcia wystawy „du contrat social” w Galerii Labirynt 2, 20 kwietnia 2006

Tytuł wystawy odnosi się do stanu, który zaburza normalne funkcjonowanie człowieka. Fonetyczny zapis słowa ‘bezsenność’ jest niewygodny, połamany, wzbudza niepokój - podobnie jak stan, w którym nie daje się zasnąć. „bes-sennosh-ch” jest czwartą indywidualną wystawą artysty w przestrzeni Galerii Labirynt 2. Zrealizowane dotychczas ekspozycje to: „Rzeka” (1989), „Hygiene” 1998), „du contrat social”(2006).

Indywidualna i społeczna pamięć, ciało ludzkie, miejsce to tematy, które wracają w pracach Mirosława Bałki. W swoich realizacjach artysta wykorzystuje rzeczy nasączone jednostkową historią, nadając im uniwersalne znaczenie. Artysta posługuje się skrajnie uproszczoną formą, wykorzystując materiały codziennego użytku takie jak stal, drewno, papier, juta, druciana siatka, linoleum. Bałką łączy je w swoich rzeźbach z substancjami i minerałami – solą, wodą, popiołem. W jego pracach ważną rolę odgrywa zapach, dźwięk, faktura przedmiotu, a także temperatura.

Mirosław Bałka (ur. 1958) studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na początku lat 90. przekształcił swój dom rodzinny w Otwocku w pracownię twórczą. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i filmem eksperymentalnym. Jest członkiem Akademie Der Kunste w Berlinie. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Z Galerią Labirynt związany jest od 1989 roku. Odbyła się wówczas jedna z pierwszych indywidualnych wystaw Bałki - „Rzeka”. Artysta brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych m. in.: Documenta w Kassel (1992), Biennale w Wenecji (1990, 1993, 2003, 2005), The Carnegie International w Pittsburgh (1995), Biennale w Sao Paulo (1998), Biennale w Sydney (1992, 2006), Biennale w Santa Fe (2006). W 2009 zrealizował projekt „How It Is" w Turbine Hall, Tate Modern, Londyn.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej