W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.

Wystawa: „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.
Data rozpoczęcia 2016-09-07
Data zakończenia 2016-09-28
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publicznej im. H. Łopacińskiego|Galeria, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wystawę przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.

Wystawa będzie prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” przygotowana została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w 2009 r. Ekspozycja prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pomagają widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także obrazy, grafiki oraz druki, ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

http://www2.maius.uj.edu.pl/lunety.html

Wystawa czynna do 28 września 2016 r. w godzinach pracy Biblioteki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej