W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa „Synestezja"
Data rozpoczęcia 2012-11-07
Data zakończenia 2012-11-13
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Otwarcie

Galeria Labirynt zaprasza na wystawę „Synestezja”: Martin Blažíček, András Blazsek, László Kiss, Attila Zérczi.

Czterech młodych artystów z Europy Środkowej - Martin Blažíček, András Blazsek, László Kiss, Attila Zérczi - przygotowało audiowizualne instalacje we współpracy z wolontariuszami z dysfunkcją wzroku. Prace zaprezentowano już w 2B Gallery Budapest (Węgry) oraz w praskiej galerii Skolska28 Kommunikacni Prostor (Czechy).

Lívia Rózsás - kuratorka wystawy - odnosząc się do tytułu ekspozycji, przywołuje medyczne znaczenie pojęcia „synestezja”. Jest to – jak wyjaśnia - neurologicznie uwarunkowany stan, w którym oddziaływanie na jeden zmysł wywołuje wrażenia charakterystyczne dla innych zmysłów. W sztukach pięknych dominują bodźce wzrokowe. Dla osób niewidomych i słabowidzących jest to bariera niemal całkowicie uniemożliwiająca odbiór sztuk wizualnych. Są jednak i takie dzieła, które pobudzają nie tylko wzrok, ale i inne zmysły. We współczesnych galeriach i muzeach coraz częściej pojawiają się prace audiowizualne czy wyłącznie dźwiękowe.

„Synestezja” ułatwia osobom niewidomym i słabowidzącym doświadczanie/odbieranie dzieł sztuki – prezentowane prace działając na konkretny zmysł (np. słuch) pozwalają „współodczuwać” innym zmysłom. Instalacje są adresowane również do osób, które nie mają problemu z widzeniem, bo prace te poszerzają możliwości percepcyjne każdego.

Martin Blažíček wykonał pracę Waveform Project / after Oskar Fischinger, w której obraz został przetłumaczony na dźwięk – to, co widzialne stało się słyszalne, a więc dostępne dla niewidomych.

Dźwiękowy obiekt Andrása Blazseka był inspirowany rozmowami z osobami niewidomymi na temat postrzegania i odbierania przez nie świata.

László Kiss stworzył instalację Pie Chart Player. Praca ta przedstawia dane odnoszące się do kwestii edukacji oraz roli, jaką na rynku pracy pełnią osoby „przywrócone społeczeństwu”.

Attila Zérczi współpracował z Tamásem Juhászam, niewidomym studentem mieszkającym w Budapeszcie. Praca prezentuje różne wątki, które pojawiły się w trakcie ich rozmów o życiu Tamása.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej