W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Citython Lublin – poszukiwanie rozwiązań dla zrównoważonej mobilności

Citython Lublin – poszukiwanie rozwiązań dla zrównoważonej mobilności
13.10.202110:45

Szukanie innowacyjnych rozwiązań dla mobilności przyszłości z naciskiem na zwiększenie dostępu do lubelskich terenów zielonych to zadanie dla uczestników Citython Lublin 2021. Będzie to już druga edycja lubelskiego maratonu projektowania (tzw. hackathonu), w którym interdyscyplinarne zespoły konkurują ze sobą, proponując najlepsze rozwiązania problemów związanych z mobilnością miejską. Wydarzenie w formule online odbędzie się w dniach 14-28 października.

– Współczesne zjawiska związane z rozwojem miast wymagają ponownego zdefiniowania przestrzeni miejskiej. Chcemy skupić się na tematyce zrównoważonej mobilności, w której priorytetem stają się mieszkańcy oraz zmniejszenie liczby samochodów na ulicach miasta. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele inicjatyw mających na celu przekształcenie miasta w przestrzeń przyjazną dla pieszych i rowerzystów, a także zwiększających dostęp do terenów zielonych dla mieszkańców Lublin. Stale rozwijamy nowoczesną i ekologiczną komunikację miejską, stawiając na autobusy elektryczne, a w przyszłości pojazdy wodorowe – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Citython Lublin 2021 rozpocznie się sesją inauguracyjną, podczas której eksperci w dziedzinie urbanistyki i mobilności postawią przed uczestnikami trzy wyzwania. Uczestnicy będą mieli czas na opracowanie własnych rozwiązań do 27 października, kiedy to zaprezentują swoje ostateczne pomysły przed jury. W trakcie hackathonu, wszystkie grupy będą miały możliwość uczestniczenia w indywidualnych sesjach mentoringowych online, na których w twórczej i sprzyjającej współpracy atmosferze otrzymają informację zwrotną dotyczącą swojego projektu. W każdym z trzech wyzwań zostanie przyznana jedna nagroda w wysokości 500 euro, a zwycięskie zespoły będą miały okazję zaprezentować swoje rozwiązania na Światowym Kongresie Smart City Expo (SCEWC) w Barcelonie, który przyciąga czołowych liderów, a w 2019 r. zgromadził imponującą liczbę 700 miast i 25 tys. gości.

Rejestracja uczestników odbywa się poprzez formularz online. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 18 lat. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wydarzenia Citython Lublin odbędzie się w trybie online.

Poniżej znajduje się ramowy program, a pełną agendę i inne szczegółowe informacje można znaleźć na stronie citython.eu/2021lublin:

  • czwartek, 14 października – otwarcie i ogłoszenie tematów wyzwań oraz spotkania z ekspertami (link do spotkania)
  • poniedziałek, 18 października – zakończenie rejestracji,
  • środa, 20 października – ogłoszenie zespołów,
  • piątek, 22 października – indywidualne sesje mentoringu z ekspertami,
  • wtorek, 26 października – indywidualne sesje mentoringu z ekspertami,
  • środa, 27 października – termin składania ostatecznych rozwiązań,
  • czwartek, 28 października – ogłoszenie zwycięzców i zamknięcie konkursu.

W tegorocznej edycji Citythonu brały udział wybrane europejskie miasta: Eindhoven, Holandia (28 maja - 2 czerwca), Bilbao i Barcelona, Hiszpania (16 - 21 lipca), Hamburg, Niemcy (28 września - 1 października) oraz Lublin, Polska (22 - 28 października).

Wydarzenie organizowane jest przez CARNET (koordynowane przez CIT UPC) oraz Miasto Lublin, a w całości finansowane przez EIT Urban Mobility, wspólnotę innowacji mającą na celu stworzenie bardziej przyjaznych do życia przestrzeni miejskich, wspieraną przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.