W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa topola i kapsuła czasu na Placu Litewskim

Nowa topola i kapsuła czasu na Placu Litewskim
23.10.201714:01

Miejsce po Baobabie na placu Litewskim 23 października zajął jego następca - topola czarna. Wraz z nią pod powierzchnią placu umieszczona została kapsuła czasu zawierająca symboliczne przedmioty związane z Lublinem i obchodzonym Wielkim Jubileuszem 700-lecia nadania praw miejskich. Każdy z mieszkańców mógł wcześniej przekazać swoje życzenia i pozdrowienia dla przyszłych pokoleń.

W kapsule znalazły się m.in. akt lokacyjny, księga 700-lecia, lubelskie dzienniki wydane 23 października 2017 r., list do przyszłych pokoleń, życzenia mieszkańców i materiały informacyjne na temat Lublina. Na kapsule oraz na powierzchni ziemi nad nią umieszczono informację, by kapsułę otworzyć najwcześniej w 2117 r. Nagrania audiowizualne z przesłaniem dla przyszłych pokoleń z 2117 roku zostało zapisane na specjalnym, długowiecznym nośniku.

- W tym wyjątkowym roku chcemy wspólnie z mieszkańcami przekazać przyszłym pokoleniom, naszym wnukom i prawnukom, symboliczne pozdrowienia i opowiedzieć o dzisiejszym Lublinie. Jesteśmy dumni z naszego miasta i mamy nadzieję, że nasi potomkowie, za 100 lat, będą czuli dumę z pięknego, dynamicznie rozwijającego się miasta tętniącego życiem - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na placu Litewskim 23 października nasadzono kolejną, po Baobabie, topolę czarną – gatunek historycznie związany z tym miejscem. Jest to okaz wysoki na blisko 2,5 metra, o wymiarach 35-40 cm obwodu pnia, drzewo będzie objęte roczną gwarancją i roczną pielęgnacją, która będzie prowadzona przez wykonawce prac.

Topola to jedno z najszybciej rosnących drzew w Polsce oraz najskuteczniej oczyszczających miejskie powietrze. Nasadzenie drzewa było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.