W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Program „Cash for Work” przedłużony

Program „Cash for Work” przedłużony
04.07.202213:26

Ukraińscy nauczyciele zatrudnieni w lubelskich szkołach podpisali umowy o dalszej współpracy. Do końca grudnia przedłużono program zatrudnienia interwencyjnego uchodźców „Cash for Work” w Lublinie.

– W naszym mieście znalazło schronienie wielu najmłodszych obywateli Ukrainy. Realizując wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej program „Cash for Work”, dokładamy wszelkich starań, aby ułatwić im aklimatyzację i by czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Cieszę się, że współpracę w tym zakresie przedłużamy na kolejne miesiące, co pozwala na realizację działań pomocowych w wymiarze długofalowym – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Od 30 marca, w ramach programu, Miasto Lublin we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) udziela pomocy w edukacji i integracji ukraińskich uczniów w lubelskich szkołach. Zatrudnieni w charakterze asystenta nauczyciela pedagodzy z Ukrainy pomagali uczniom, nauczycielom i rodzicom w integracji oraz wspólnej pracy. W ostatnich tygodniach roku szkolnego w 41 miejskich placówkach pracowało 65 ukraińskich nauczycieli, w tym jedna osoba w roli koordynatora wszystkich asystentów w Urzędzie Miasta Lublin. Teraz, w okresie wakacji wspierają oni miejskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizujące działania w ramach corocznej miejskiej akcji „Lato w mieście”. Osoby te pomagają opiekunom ukraińskich dzieci w komunikacji i włączeniu ich w zabawę lub zajęcia warsztatowe czy sportowe. W nowym roku szkolnym Miasto i PCPM planują rozszerzenie programu i zwiększenie liczby asystentów do 80 osób.

Program „Cash for Work” ma na celu wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w rozszerzeniu działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce podpisał umowę o współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja PCPM wypłaca wynagrodzenie, a samorząd lub inna organizacja partnerska jest odpowiedzialna za ustalanie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.