W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski

Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski

W latach 30. organizator pracy partyjnej i sekretarz okręgowy PPS na Lubelszczyźnie, redaktor tygodnika „Jutro Polski”, przewodniczący Rady Nadzorczej „Społem” i Rady Okręgowej LSS „Społem”. Przed wojną oraz w czasie okupacji pracownik wydziału opieki społecznej Zarządu Miejskiego w lubelskim magistracie. We wrześniu 1939 zaangażowany był w obronę miasta Lublina, objął funkcję zastępcy komendanta Obywatelskiej Straży Bezpieczeństwa.
W 1944 roku nominowany przez Delegaturę Rządu Emigracyjnego na Kraj na konspiracyjnego wiceprezydenta miasta Lublina jako przedstawiciel PPS – WRN Wolność Równość Niepodległość. W dniu 23 lipca 1944, podczas trwającej na Lubelszczyźnie akcji „Burza”, na 7 dni - do 30 lipca 1944 roku - przejął dowodzenie za nieobecnego Prezydenta Miasta Romana Ślaskiego, wydając pierwsze zarządzenia organizacyjne i porządkowe oraz drukując apele. Do pierwszych jego działań, jako pełniącego obowiązki Prezydenta Miasta Lublin, należały przegląd strat oraz zabezpieczenie majątku, przede wszystkim magazynów żywnościowych Społem. Wzywał mieszkańców Lublina do zachowania spokoju i dyscypliny, uporządkowania miejsc publicznych, przystąpienia do likwidacji zniszczeń. Organizował pracę magistratu, rozdział żywności, opału, zabezpieczenie mieszkań, pomoc lekarską. Przeciwny wchodzeniu w struktury PKWN, aresztowany 3 października 1944 roku i osadzony w piwnicach Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Krótkiej. Po kilkudniowym dochodzeniu przeniesiony do więzienia na Zamku. Ostatecznie zwolniony 23 listopada 1944 roku po podpisaniu deklaracji o wycofaniu się z działalności publicznej.
Po wojnie za polityczną przeszłość wielokrotnie był zwalniany z instytucji i przedsiębiorstw. Był jednym z twórców na Ziemiach Odzyskanych Przedsiębiorstwa Robót Instalacyjno-Montażowych (PRIM), a następnie PPiMBR w Szczecin Dąbiu. Tam w 1975 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 30 maja 1996 r., pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Honorowe Obywatelstwo zostało nadane Uchwałą Nr 39/VI/94 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 27 października 1994 roku.