W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 11

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 11
29.09.201608:56

Kończy się szósty miesiąc prac przy przebudowie Placu Litewskiego. Czyli jesteśmy w okolicach półmetka inwestycji.

W tym tygodniu na placu przebudowy doszło do kolejnego ciekawego dla historii Lublina odkrycia. Pod placem przed dawnym "pedetem", po usunięciu nawierzchni odsłonięto fundamenty dawnego budynku hotelu "Victoria". Budynek wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku według projektu Antoniego Bokszańskiego należał do najbardziej eleganckich w ówczesnym Lublinie. Gościł tu Józef Piłsudski, a w listopadzie 1918 roku z balkonu hotelu wychodzącego na Krakowskie Przedmieście ogłoszono manifest o utworzeniu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. W czasie niemieckiego bombardowania we wrześniu 1939 roku budynek został bardzo poważnie uszkodzony i zniszczony w czasie walk o Lublin w lipcu 1944 roku. Po II wojnie został rozebrany.

W pobliżu placu przed "Pedetem", w bliskim sąsiedztwie hotelu Europa gotowa jest już betonowa niecka fontanny, która będzie miała spiralny kształt. Obok znajduje się wykop z betonową wylewką, w której umieszczone będzie tzw. okno czasu, w którym znajdzie się ekspozycja odkryć archeologicznych dokonanych w czasie przebudowy Placu Litewskiego.

Wzdłuż przebiegu Krakowskiego Przedmieścia na terenie objętym przebudową do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3 Maja trwa układanie nawierzchni z granitowych płyt.

W pobliżu ulicy 3 Maja trwa budowa nowego szaletu publicznego. Będzie on niemal w całości znajdować się pod ziemią. Na powierzchni Placu Litewskiego będą jedynie wejścia, w tym jedno do windy dla niepełnosprawnych.

Wykańczana jest duża fontanna w centralnej części Placu. Trwa okładanie głównego zbiornika kamiennymi płytami.

W teren objęty pracami włączono plac im. o. Mieczysława A. Krąpca wokół pałacu Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Póki co przeprowadzono tam wstępne prace ziemne i usunięto krzewy, które rosły od strony ul. Radziwiłłowskiej i Staszica.