W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
"Szkoła Merów"w Lublinie
24.06.201610:22

Samorządy lokalne na Ukrainie, stoją obecnie w obliczu wyzwań, podobnych do tych, którym Polska skutecznie sprostała kilkanaście lat temu. Właśnie dlatego dla ukraińskich merów oraz ich zespołów,ważne jest zapoznanie się z doświadczeniami polskich samorządów. Jest to główny cel "Szkoły Merów". Program zakłada przygotowanie merów miast, działaczy społecznych i politycznych, którzy w przyszłości, będą kandydowali w wyborach. A także ich zespołów do zarządzania miastami w warunkach decentralizacji, zgodnie ze standardami administracji publicznej. Kurs nauki odbywa się na bazie Szkoły Biznesu „MIM-Kijów”, która zajęła pierwsze miejsce pośród ukraińskich szkół biznesu w kategorii „Excellent business school” według rankingu Eduniversal w roku 2015.

Program, którego pierwsza edycja startowała przed zeszłorocznymi wyborami lokalnymi, ma na celu budowanie potencjału władz lokalnych w zakresie zarządzania rozwojem. Szkolenie zawiera 3 składniki: wykłady, zajęcia praktyczne oraz wizyty studyjne w polskich miastach.

W ubiegłym roku, w pierwszym naborze pilotażowym do Szkoły, spośród 13 zespołów uczestniczących w zajęciach, trzy - zwyciężyły w zeszłorocznych wyborach lokalnych. Aktualni merowie Mikołajewa, Żytomierza oraz miasta Bojarka, niedaleko Kijowa, są absolwentami "Szkoły Merów". W ramach obecnego programu  działa 11 zespołów, ogółem 50 osób, w tym: 5 zespołów na czele z obecnymi merami (Mariupol, Wugledar, Kachiwka, Skadowsk i Kuźniecowsk), zaś 7 zespołów - kandydaci na merów (Charków, Użhorod, Połtawa, Makariw, Perejasław-Chmielnicki, Wysznewe oraz Tarasiwka).

Uczestnicy "Szkoły Merów" spotkają się z przedstawicielami władz Lublina,dyrektorami i pracownikami wydziałów merytorycznych. Zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: opracowanie i wdrażanie strategii rozwoju miasta, przyciąganie inwestorów czy budowanie marki miasta. W planach pobytu gości z Ukrainy jest również zwiedzanie Lublina.