W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jiaozuo, Chiny
Nazwa: Jiaozuo
Kraj: Chiny
Data podpisania umowy: 29.04.2010
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 2010

Miasto zlokalizowane w północno-zachodniej części Prowincji Henan. Od północy jest oddzielone od Prowincji Shanxi górami Taihang, a Żółtą Rzeką od strony południowej od miasta Zhengzhou i Luoyang. Miasto Jiaozuo ma pod swoją jurysdykcją dwa mniejsze miasta, cztery okręgi, cztery dystrykty i jedną wysoko uprzemysłowioną strefę. Miasto zajmuje powierzchnię 4,071 m2 i mieszka w nim 3,61 mln ludzi. PKB w 2008 roku wyniósł 103,16 mld juanów, a miejskie dochody 5,86 mld juanów. Jiaozuo jest dogodnie położone pod względem geograficznym, stanowi ważny ośrodek komunikacyjny łączący północ z południem i wschód z zachodem. Jiaozuo posiada długą historię jako kluczowe centrum komunikacyjne z dwoma wielkimi stacjami Yueshan i Daiwang. Długość dróg w mieście wynosi 7103 km, co daje 174,5 km na km2, dużo więcej niż średnia prowincji, a nawet krajowa.

Jiaozuo czerpie dużo korzyści z unikalnych zasobów naturalnych. Po pierwsze, jest ono bogate w zasoby mineralne. Jest ich tu ponad 40 rodzajów, z czego 20 z nich zostało odkrytych (np. węgiel kamienny, wapień, boksyt, piryt). Złoża węgla wynoszą ok. 600 mln ton, dużą część zajmuje wysoko energetyczny antracyt, idealny dla przemysłu chemicznego i stalowego. Złoża rud żelaza wynoszą ok. 27 mln ton, wapienia 10 mld ton (wykorzystywany jest np. do produkcji cementu), a pirytu ok. 35 mln ton. Po drugie, miasto jest bogate w zasoby wody obejmujące sieć 23 rzek, które posiadają dość duże zlewnie. Po trzecie, Jiaozuo posiada wiele terenów odpowiednich dla rozwoju przemysłowego. Obszary te idealnie nadają się na tereny przemysłowe, w sąsiedztwie których znajdują się kopalnie, zasoby wodne, arterie komunikacyjne i inne miasta. Zasoby energetyczne w Jiaozuo są dobrze zabezpieczone. Ogromne złoża węgla w sąsiadującej prowincji Shanxi i odpowiednie zasoby wód podziemnych dają możliwość budowy wielkich elektrowni cieplnych. Obecnie miasto posiada kilka elektrowni, jak np. Danhe i Jinguan. Ogólna ich moc wynosi 3,12 mln Kwh i jest najwyższa w prowincji Henan. Trzy inne siłownie, które mają powstać, będą razem dysponowały mocą w wysokości 10 mln Kwh – tym samym Jiaozuo stanie się jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Chin.

Miasto posiada również wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc, np. Światowy Park Geologiczny Gór Yuntai (składający się z 5 innych), jeden z 28 parków wpisanych początkowo przez UNESCO. Od 2003 roku, Jiaozuo zaczęło zyskiwać na popularności i stało się jednym z turystycznych miast w Chinach, odwiedzanych przez gości m.in. ze względu na przepiękne pejzaże i krajobrazy. Ponadto Jiaozuo było jednym z centrów aktywności starożytnych Chińczyków i było miastem rodzinnym wielu historycznych postaci takich jak: Hanyu, Sima Yi czy Xu Heng. Na jego terenie znajduje się sześć miejsc chronionych historycznie, np. Świątynia Tianning.

W mieście powstało również Tai Chi, które jest obecnie bardzo popularną sztuką walki w całym świecie. Bogate zasoby naturalne, dobra sieć komunikacyjna, preferencyjna polityka miasta sprawiają, że jest ono atrakcyjnym partnerem dla różnych inwestycji. Wiele dobrze znanych krajowych i zagranicznych firm ulokowało tu swoje siedziby (np. AES z USA, Alliance z Wielkiej Brytanii, Huarun z Hongkongu). Inwestują one w takie obszary jak: elektryka, ochrona środowiska, przetwarzanie żywności, hutnictwo i nieruchomości. Łączna suma zagranicznych inwestycji w Jiaozuo wyniosła w 2008 roku ponad 26,4 mld juanów.

Charakterystyczne zabytki:

  •  Świątynia taoistyczna Jiaying
  •  Chenjiagou – miejsce narodzin Tai Chi

Charakterystyczne potrawy:

  • karp opiekany
  • sałatka boai
  • dania z makaronu i mięsa
  • smażone bułeczki