W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejny sezon zajęć z praktycznej edukacji rowerowej rozpoczęty

Kolejny sezon zajęć z praktycznej edukacji rowerowej rozpoczęty
16.05.201708:28

Nowy sezon praktycznych zajęć rowerowych rozpoczął się 15 maja w Szkole Podstawowej nr 40. Głównym celem programu, realizowanego w Lublinie od 2013 roku, jest zwiększenie wśród dzieci umiejętności jazdy w warunkach rzeczywistego ruchu drogowego.

Program praktycznej edukacji rowerowej jest organizowany w Lublinie już od 5 lat, a Szkoła Podstawowa nr 40 im. Leona Kruczkowskiego ponownie bierze w nim udział. W czasie poniedziałkowych zajęć grupa 7 uczniów z opiekunami pokonała liczącą kilka kilometrów trasę na terenie dzielnicy Dziesiąta, poznając najważniejsze zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się rowerem po mieście. Szkoła nr 40 bierze również bardzo aktywnie udział w tegorocznej Kampanii Rowerowy Maj, czego efektem było ponad 70 rowerów zaparkowanych tego dnia na stojakach.

W 2017 roku, podobnie jak w poprzednim, przeprowadzonych zostanie 30 zajęć dla uczniów lubelskich szkół oraz 6 otwartych dla osób dorosłych. Zajęcia szkolne trwają 3x45 min. i obejmują m.in.:

  • podstawowe sprawdzenie stanu technicznego roweru, zwłaszcza hamulców, ciśnienia w kołach, wysokości siodełka
  • omówienie zasad poruszania się na drodze i w grupie
  • jazdę na placu szkolnym, ćwiczenie nagłego hamowania, jazdy jeden za drugim, sygnalizowania zamiaru skrętu
  • przejazd po wyznaczonej trasie w rejonie szkoły, obejmującej m.in. drogi dla rowerów, pasy rowerowe, ulice bez infrastruktury rowerowej, skrzyżowania różnorzędne
  • indywidualne ćwiczenie manewrów na skrzyżowaniach, tj. skręcanie w lewo, wyjazd z ulicy podporządkowanej
  • pokaz działania systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego
  • pokaz prawidłowego parkowania roweru

Lubelskie doświadczenia i działania w zakresie praktycznej edukacji rowerowej są jednymi z największych w Polsce, były również wielokrotnie przedstawiane jako przykład na konferencjach w kraju i za granicą.

Realizacja w Lublinie rowerowych zajęć praktycznych jest konsekwencją braku w programie szkół podstawowych tego elementu w ramach wychowania komunikacyjnego. Uczniowie podczas zdobywania karty rowerowej poznają jedynie teoretyczną wiedzę związaną z przepisami ruchu drogowego i nie mają możliwości wyjechania na miasto i ćwiczenia na ulicach z ruchem drogowym. Efektem jest brak umiejętności jazdy na rowerze, co nie tylko zwiększa ryzyko konfliktów z innymi uczestnikami ruchu, ale także obniża bezpieczeństwo. Ubocznym efektem jest także powszechne zjawisko jazdy rowerem po chodnikach.

W ramach tegorocznej "Kampanii edukacyjnej na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych w Lublinie", oprócz zajęć praktycznych w terenie, organizowane będą również wrześniowe obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i informacyjne stoiska podczas dzielnicowych wydarzeń plenerowych. Dodatkowo 20 lubelskich szkół otrzyma komplety plansz tematycznych związanych z bezpieczeństwem na rowerze, jako wsparcie przedmiotu wychowania komunikacyjnego.

Zajęcia rowerowe w ramach Kampanii są finansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin, a realizowane przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie - Porozumienie Rowerowe.