W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dowożenie

Dowożenie uczniów do szkół

Uprawnienia uczniów oraz obowiązki organu prowadzącego w zakresie dowożenia uczniów do szkół i placówek zostały określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka przekracza:

  1. 3 km - w przypadku uczniów klas I - IV szkół podstawowych;
  2. 4 km - w przypadku uczniów klas V i VIIII szkół podstawowych;

obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.
 

Ponadto obowiązkiem gminy jest:

  1. zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy Prawo oświatowe, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21 rok życia;
  2. zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy Prawo oświatowe, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:

a) 24 rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25 rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

W przypadku gdy dowożenie i opiekę zapewniają rodzice możliwy jest zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między prezydentem miasta a rodzicami. To zadanie w imieniu Prezydenta realizują dyrektorzy szkół posiadający stosowne upoważnienia w tym zakresie.
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo oświatowe Gmina Lublin realizuje powyższe obowiązki poprzez:

  1. zwrot kosztów przejazdu uprawnionego ucznia lub ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej;
  2. zapewnienie bezpłatnego zbiorowego transportu i opieki w czasie przewozu uczniów;
  3. refundację kosztów przejazdu ucznia w oparciu o umowę zawartą z rodzicami/opiekunami ucznia jeżeli to oni zapewniają uprawnionemu uczniowi transport i opiekę.

Od lutego 2015 roku koordynacją organizacji bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu zbiorowego uczniów do szkoły w imieniu Gminy Lublin zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, zaś zadania przewoźnika, na zasadzie zlecenia zadań własnych Gminy, powierzono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Lublinie.
ZTM Lublin w formie komunikatu wydał instrukcję przewozu uczniów uprawnionych ustawowo do bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do szkół/ośrodków i z powrotem do domów, na terenie Gminy Lublin. Instrukcja określa zadania przewoźnika oraz prawa i obowiązki uczniów/rodziców - zapoznaj się z instrukcją.
Rodzice ucznia zainteresowani każdą z wymienionych wyżej form dowozu powinni zgłosić się do szkoły/placówki, do której uczęszcza uczeń ponieważ szkoła posiada niezbędne informacje i wzory dokumentów umożliwiające właściwą organizację dowozu.

 

Projekt Edu Lublin

baner