W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych

Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych
26.11.201513:41

Zapraszamy mieszkańców Lublina na kolejną edycję Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych, które odbędą się w dniach 3 i 4 grudnia (czwartek i piątek), w godzinach 10:00 – 14:30 na terenie centrum wystawienniczego Targów Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11. Prezentujemy wywiad z Panią Moniką Lipińską,  Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych  i program wydarzenia.

Wywiad z Panią Moniką Lipińską, Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych

-Tradycyjnie już, na początku grudnia Prezydent Miasta Lublin organizuje Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych. Jak zapowiada się tegoroczny program?

-Formuła Targów jest już też tradycyjna. Dwudniowe wydarzenie obejmuje część merytoryczną i wystawienniczą. W pierwszym dniu odbędzie się konferencja na temat aktywności osób z niepełnosprawnością w obszarze kultury, ze szczególnym uwzględnieniem roli tańca. Przedmiotem uwagi będzie taniec w różnym ujęciu: taniec jako aktywizacja dzieci i młodzieży, jako ważne doświadczenie i wydarzenie w życiu osób niepełnosprawnych, jako zabawa, rehabilitacja oraz forma integracji. Uzupełnieniem części teoretycznej będą pokazy taneczne w wykonaniu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w różnym przedziale wiekowym.

-W ubiegłym roku tematem przewodnim był sport, teraz jest kultura.

-Aktywność kulturalna osób z niepełnosprawnością i korzystanie z różnych zasobów kultury to naturalna droga rozwoju. To sposób na odreagowanie negatywnych emocji, forma spędzania wolnego czasu, rehabilitacja, zabawa i integracja. Istotnym elementem jest również wzrost świadomości społeczeństwa o ważnej roli kultury w życiu osób niepełnosprawnych, dostosowywanie oferty placówek kulturalnych do potrzeb i oczekiwań tej grupy społecznej. O tym chcemy właśnie mówić.

-Jak zapowiada się drugi dzień konferencji?

-Drugi dzień poświęcony będzie tematyce zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Zaprezentowane zostaną przykłady dobrych praktyk, wspierających zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. W konferencji wezmą udział przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w problematykę niepełnosprawności jak również przedsiębiorcy z doświadczeniem zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Równolegle prowadzone będą dwa moduły merytoryczne: jeden – dla przedstawicieli biznesu planujących zatrudnienie osób niepełnosprawnych, drugi – dla osób niepełnosprawnych mających zamiar podjąć pracę zawodową. Będą to głównie warsztaty z zakresu przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z elementami autoprezentacji.

-Równoległe do konferencji odbywać się będzie część wystawiennicza. Co będzie tutaj prezentowane?

Podobnie jak w ubiegłych latach będą prezentowane prace wykonane przez osoby niepełnosprawne na zajęciach terapeutycznych, a że zbliża się okres świąteczny, będą to ozdoby choinkowe, prezenty, kartki i stroiki świąteczne. Podczas Targów będą również prezentowane oferty pracodawców, agencji pośrednictwa pracy i biur karier dla osób niepełnosprawnych, placówek edukacyjnych od wczesnego wspomagania rozwoju dzieci po szkolnictwo zawodowe i wyższe. Propozycje współpracy oferować będą organizacje pozarządowe działające w sferze społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej. Zaprezentują się również firmy oferujące sprzęt medyczny, wspomagający funkcjonowanie osób z różnymi niepełnosprawnościami. Swoje stoiska posiadać będą również instytucje, które wspierają osoby niepełnosprawne, takie jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miejski Urząd Pracy, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Będzie to więc także możliwość pozyskania pełnej informacji o możliwościach wsparcia i formach pomocy.

-Kto jest zaangażowany w organizację Targów?

Organizatorem Targów jest Prezydent Miasta Lublin. W gronie współorganizatorów tego wydarzenia są Forum Kobiet Lublina, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie na rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia IUVO, Stowarzyszenie Ukryty Skarb, Fundacja Fuga Mundi oraz Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC POLAND”. Całość prac koordynuje Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej działające w strukturze Urzędu Miasta Lublin.

-Tradycyjnie już program Targów zapowiada się bardzo interesująco. Przypomnijmy termin i miejsce wydarzenia.

– Targi odbywać się będą w dniach 3 i 4 grudnia, w godzinach 10:00 – 14:30 na terenie centrum wystawienniczego Targów Lublin S.A., przy ul. Dworcowej 11. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych Mieszkańców naszego Miasta.