W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe enklawy zieleni w mieście

Nowe enklawy zieleni w mieście
30.11.202213:26

Wraz z upływającą jesienią kończy się realizacja Miejsc dla Ciebie, czyli mini skwerów i parków kieszonkowych realizowanych z Zielonego Budżetu. Bilans V edycji programu to 11 spotkań z mieszkańcami w 10 dzielnicach, 11 wspólnie opracowanych dokumentacji projektowych, 9 zrealizowanych skwerów kieszonkowych oraz 3 pełne dokumentacje wykonawcze do realizacji w 2023 roku. Pełny efekt wykonanych prac zobaczymy wiosną.

– Do tematycznej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili niewielkie, nieurządzone przestrzenie i tereny zieleni w swoim najbliższym otoczeniu. Spośród wielu propozycji, po ich weryfikacji i ocenie, przystąpiliśmy do konsultacji społecznych i stworzenia koncepcji ich zagospodarowania zgodnie z pomysłami i potrzebami mieszkańców. Z końcem lata ruszyliśmy z realizacją prac. Staraliśmy się, aby każdej z zaproponowanych lokalizacji nadać indywidualny charakter i wysoką jakość – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy i mieszkanki zgłosili 75 pomysłów na stworzenie nowych Miejsc dla Ciebie. To niewielkie, przyjazne przestrzenie przeznaczone do odpoczynku wśród zieleni, tworzone przy udziale lokalnej społeczności. Po ocenach: formalnej i merytorycznej, wyłoniono 12 miejsc w 10 dzielnicach miasta, które powstały m.in. przy ul. Wyżynnej, Krochmalnej, Szczytowej, Sławin, Judyma, Kunickiego, Królowej Bony oraz Misjonarskiej.

– Miejsca dla Ciebie wyróżniają się indywidualnymi rozwiązaniami, oryginalnymi meblami miejskimi i urządzeniami zabawowymi. Każde z tych skwerów wzbogaciliśmy o nowe egzemplarze bylin, traw ozdobnych, pnączy, krzewów i drzew. Niewielkie, niezagospodarowane placyki, zmieniliśmy w zielone, przytulnie urządzone przestrzenie, gdzie można z przyjemnością usiąść i odpocząć. Większość z nich jest już gotowa i cieszy się zainteresowaniem od chwili zamontowania pierwszych mebli – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

„Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego” przy ul. Misjonarskiej od razu został przekazany do realizacji, gdyż dokumentacja projektowa i wykonawcza dla tego terenu zostały opracowane w ramach wcześniejszej edycji ZB. Inwestycja aktualnie jest w trakcie odbiorów. Natomiast realizację „Skweru Marzeń” (ul. Długa) i „Gaju na Skarpie” (ul. Cyprysowa), z uwagi na wielkość obszaru i złożoność pomysłu, rozłożono na dwa lata – opracowanie dokumentacji projektowej w 2022 roku (co już zostało wykonane) i realizację w kolejnym.

W oparciu o opisy zawarte we wnioskach stworzono wstępne koncepcje urządzenia 9 miejsc.  W maju i czerwcu odbyły się konsultacje społeczne, podczas których wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami, zaplanowano szczegółowy wygląd każdego z Miejsc dla Ciebie. Latem wyłoniono wykonawców, a jesienią powstało łącznie 8 nowych, zielonych przestrzeni na mapie Lublina.

„Roślinna Wyżynna” to jeden z pierwszych tego typu skwerów urządzonych w tym roku. Niewielkie skrawki terenu zielonego przy ul. Wyżynnej 16 zmieniono w rabaty bylinowe. Na ponad 100 m2 posadzono prawie 600 różnych gatunków roślin (goździków, krwawników, rudbekii, jeżówek, żurawek, funkii i traw ozdobnych), głównie kwitnących na pomarańczowo, których kolor będzie nawiązywać do kolorystyki logo DDK „Czuby Południowe”. Murek wokół rabaty, po uzupełnieniu w drewniane siedzisko, stał się praktycznym miejscem do siedzenia. Miejsce uzupełniono w małą architekturę – donice z trejażem na pnącza, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Zawieszono drewniany domek dla owadów i podświetlono solarnie drzewo. Trafiła tu również stalowa pergola na pnącze posadzone wokół kolumny. Pod stojakami zastosowano żwirową nawierzchnię w formie geokraty oraz wysiano trawniki.

Główną atrakcją urządzonego na nowo zielonego terenu obok Skate Parku przy Bystrzycy przy ul. Krochmalnej są oryginalne meble wypoczynkowe: 3 odporne na warunki atmosferyczne hamaki
z polipropylenowej liny (grupowy i dwa pojedyncze), obrotowy leżak i stół biesiadny z ławkami. Teren uprzątnięto oraz przygotowano nowe podłoże. Przy wjeździe stanęły stojaki na rowery, nieco dalej stół biesiadny z siedziskami. Od strony ulicy posadzono klony, bez i tawlinę, czyli rośliny wygłuszające hałas i niwelujące zanieczyszczenia.

Projekt „Ławeczka” to zgodnie z nazwą nowe miejsca odpoczynku z ławkami urządzone przed wejściem do DDK „Węglin” przy ul. Judyma. Oprócz trzech ławek tworzy je rabata z nasadzeniami bylin (jeżówek, krwawników, szałwii, niezapominajek i traw ozdobnych). Zamontowano także warzywnik, siedziska w formie kostki, trejaż na powojnik, kosz na odpady i poidełko dla zwierząt.

„Zielony azyl” przy ul. Szczytowej tworzą głównie rabaty (96 m2) z traw ozdobnych, kwitnących i wabiących owady roślin m.in. jeżówek purpurowych, róż okrywowych i lilaków. Wśród traw ozdobnych posadzono 400 cebulek tulipanów. Trafiły tam też 2 ławki z wygodnym oparciem, duża donica na zieleń, kosz, 2 domki dla owadów oraz biblioteczka na książki do wymiany.

„Green Point on Sławin” powstał przy zbiegu ul. Sławin i Nałęczowskiej. Miejsca integracji mieszkańców tworzą tam 2 ławki o konstrukcji stalowej z drewna, oddzielone od ul. Nałęczowskiej trejażami, przy których posadzono pnącza – powojniki o niebieskich kwiatach. Rabaty z roślin ozdobnych skomponowano tak, aby o każdej porze roku były atrakcyjne i zimozielone. Posadzono tam kosodrzewiny i laurowiśnie, bordowe berberysy, a także trawy ozdobne i róże okrywowe.

Dwa skwery kieszonkowe urządzone w rejonie ul. Kunickiego to kontynuacja skwerów kieszeniowych w dzielnicy Dziesiąta. Spośród 9 potencjalnych lokalizacji nowych mini skwerów, do realizacji wybrano dwa, jeden przy skrzyżowaniu z ul. Reymonta, drugi z ul. Reja. Ten pierwszy tworzą bylinowe rabaty z cieniolubnych roślin okrywowych, takich jak runianka japońska czy kopytnik, trawy ozdobne i wyjątkowa odmiana hortensji – 'Polestar'. Rabaty zajmują powierzchnię 127 m2, znalazły się tam donice, ławki oraz kosze. Z kolei na skwerze przy ul. Reja, oprócz rabat z traw ozdobnych, róży okrywowej i irgi, drzew liściastych (w tym ciekawej odmiany jabłoni ozdobnej 'Mocum'), małej architektury, urządzono też wijącą się alejkę z kostki prowadzącą do tablicy z historią dzielnicy.

Nową, atrakcyjna przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców urządzono również w dzielnicy Felin przy ul. Królowej Bony. Nowoczesne obrotowe leżaki miejskie oraz wygodne hamaki zostały rozmieszczone wśród jabłoni ozdobnych, pojawiły się także ławki i kosze. Na rabatach posadzono kwitnące krzewy, takie jak hortensje bukietowe i róże okrywowe.

Realizację „Skweru seniorów” przy ul. Herbowej, z uwagi na doszacowany po opracowaniu projektu koncepcyjnego koszt, przełożono na 2023 r. W tym roku urządzono także skwer „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej (ZB 2019) oraz w ramach zadań własnych Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej urządzono skwer z ławką przy skrzyżowaniu ul. Zana i Jana Sawy, przy przystanku autobusowym. Przy współpracy z miejską spółką LPEC, która posadziła m.in. perovskie, hortensje, krzewuszki i bodziszki, powstał nowy skwerek „Pod Lipą” przy Al. Racławickich 24. Kończy się też budowa miejsca odpoczynku przy ul. Ułanów (ZB 2020), gdzie zaplanowano ławki i rabaty z pachnących krzewinek i krzewów, m.in. lawendy, hortensji i róży.

Pliki do pobrania