Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Rewitalizacja doliny Bystrzycy

Szanowni Państwo,

Informuję Państwa, że zgodnie z poprzednią informacją, Autorskie Biuro Architektury Investprojekt-Partner 6 Sp. z o.o. w Lublinie przygotowało "Koncepcję programu rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy w Lublinie". 

Opracowany materiał jest kolejnym uszczegółowieniem naszego działania, które jest związane z doliną Bystrzycy.

Chcemy Państwa z tym dokumentem zapoznać, dlatego też umieszczamy go na naszej stronie internetowej www.bystrzyca.lublin.eu.

Oczekujemy od Państwa oceny opracowanej koncepcji. Prosimy o zgłaszanie uwag, propozycji, swojej oceny pod adresem e-mail bystrzyca@lublin.eu. Będzie to dla nas bardzo pomocnie przy dalszych pracach nad tym dokumentem. 

Jest szansa, aby pierwsze projekty mogły być realizowane już w 2017 roku, dlatego też Państwa cenne spostrzeżenia są dla nas bardzo ważne.

Proszę poinformować najbliższe Państwu kręgi i środowiska o tej informacji, aby konsultacje społeczne były udziałem jak największej ilości mieszkańców.

Przesłane na nasz adres (bystrzyca@lublin.eu) Państwa uwagi będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej. 

Czekamy na Państwa wypowiedzi do dnia 15 lutego 2017 roku. 

W oczekiwaniu na korespondencję od Państwa, serdecznie pozdrawiam,

Zdzisław Strycharz
Doradca Prezydenta Miasta Lublin
Koordynator Projektu

Do pobrania

Koncepcja programu_część opisowa-01_2017.pdf
Koncepcja programu_część opisowa-01_2017

Szanowni Państwo,

Wykonano kolejny krok w ramach realizacji programu zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy. Zostały przygotowane materiały wyjściowe niezbędne do opracowania koncepcji dla tego programu. Jest ona konieczna, aby uszczegółowić poszczególne projekty w zakresie przestrzennym, lokalizacyjnym i finansowym.

Materiały wyjściowe do opracowania koncepcji "Programu rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy" przygotował zespół w składzie: Zdzisław Strycharz – Koordynator, Tomasz Radzikowski, Tomasz Iwaniak, Konrad Kotlarczuk i Anna Michalewska. Informujemy Państwa o tym, aby mogli Państwo na bieżąco śledzić jak wygląda postęp i zaawansowanie prac w tym interesującym temacie.

Przedstawiamy Państwu poszczególne projekty, ich krótką charakterystykę, lokalizację i oczekiwania. Prezentacja składa się z dwóch części: opisowej i graficznej. Prace związane z opracowaniem koncepcji rozpoczną się w maju 2016 r. a zakończą w listopadzie 2016 r. Przedstawione poniżej propozycje działań są wynikiem prac ze strony gminy Lublin i licznych konsultacji społecznych z wieloma środowiskami Lublina. Nie oznacza to, że autorzy koncepcji nie mogą zaprezentować swoich propozycji.

Należy dodać, że wśród projektów związanych z zagospodarowaniem doliny Bystrzycy są nie ujęte w tych materiałach ale zakwalifikowane do realizacji projekty przyrodnicze:

  • Rewitalizacja Parku Ludowego
  • Rewitalizacja Parku Bronowice
  • Utworzenie Parku Zawilcowa
  • Zagospodarowanie Błoni Zamkowych

Projekty te są realizowane na innych zasadach, ze względu na sposób pozyskiwania środków finansowych

Życzę miłej lektury.

Zdzisław Strycharz
Doradca Prezydenta miasta Lublin
Koordynator Projektu

Do pobrania

Materiały do opracowania koncepcji - część opisowa.pdf
Materiały do opracowania koncepcji - część opisowa
Materiały do opracowania koncepcji - część graficzna.pdf
Materiały do opracowania koncepcji - część graficzna

Szanowni Państwo,

Zakończyły się wstępne prace przy projekcie rewitalizacji doliny rzeki Bystrzycy wraz z zagospodarowaniem terenów położonych w obszarze nadrzecznym. Głównym celem działań jest pełne wykorzystanie potencjału rekreacyjnego Bystrzycy, „przywrócenie” rzeki miastu, a także poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Projekt przyczyni się także do kompleksowej rewitalizacji terenów nadrzecznych, w tym Parków: Zawilcowa, Rusałka, obszaru pomiędzy ulicami Romera a Janowska, terenu Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, czy zdegradowanych terenów Ośrodka Marina nad Zalewem Zemborzyckim.


Szczegółowa mapa znajduje się poniżej

Informujemy o kolejnych etapach prac, które realizujemy w ramach zagospodarowania doliny Bystrzycy.

Otóż 30 kwietnia 2015 roku zakończyliśmy bardzo szerokie konsultacje społeczne na ten temat, w których wzięło udział kilkaset mieszkańców, zarówno Lublina jak i innych respondentów, których dolina Bystrzycy, a tym samym rozwój miasta Lublina bardzo interesuje.

Propozycje dotyczące powiązania miasta z rzeką i rzeki z miastem zebraliśmy na drodze bezpośrednich spotkań, których odbyliśmy pięć, jak tez droga korespondencyjną zarówno klasyczna jak też elektroniczną. Dodatkowo odbyła się konferencja poświęcona Zalewowi Zemborzyckiemu.

Konferencja - "Przyszłość Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie - szanse i zagrożenia"

Cały ten materiał wraz ze wstępnym opracowaniem, nacechowany troską o rozwój Lublina, zyskał uznanie wszystkich zainteresowanych, w szczególności mieszkańców, przedstawicieli Rady Miasta oraz Rad Dzielnic, co zaowocowało dużą ilością uwag i propozycji, często bardzo interesujących.

 

Rzeka Bystrzyca - dolina inspiracji - opracowanie wstępne

Dokonano bardzo szczegółowej analizy zgłoszonych propozycji, zestawiono je i poddano wstępnej ocenie merytorycznej przez fachowców z Urzędu Miasta Lublin. Praca bardzo mozolna, wymagała czasu i cierpliwości. Powstał dokument składający się z ponad 30 propozycji, który został przekazany, do oceny, grupie kierowniczej Urzędu oraz Prezydentom Miasta.

Wyniki tych prac będą znane w pierwszej dekadzie września 2015 roku. Wtedy też przedstawimy Państwu ten dokument z odpowiednim komentarzem z prośbą o ocenę.

Jeżeli uzysk on akceptację, będzie stanowił podstawę do realizacji.

W opracowaniu ujęto szereg projektów, których realizacja będzie miała znaczny wpływ na kolejne zmiany w zagospodarowaniu miasta, łącząc jego historię i teraźniejszość.

Chcemy wspólnie z Państwem mieć wpływ na dalszy rozwój miasta i zwiększenie w nim atrakcyjnych miejsc do wypoczynku i rekreacji.

O dalszych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zdzisław Strycharz

koordynator projektu