W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty „Dosięgnąć ogrodu”

Warsztaty „Dosięgnąć ogrodu”
07.06.202312:37

Studenci lubelskich uczelni wzięli udział w warsztatach, których celem było wypracowanie projektu zmian koncepcji architektonicznej na potrzeby Hospicjum Dobrego Samarytanina. Wszystko z myślą o podopiecznych tej placówki, szczególnie osobach leżących, by mieli możliwość dostępu do zieleni i ogrodu. Spotkanie podsumowujące pomysły i zaproponowane rozwiązania przestrzenne odbyło się 6 czerwca w siedzibie Hospicjum, przy ul. Bernardyńskiej.

– Dziękuję pracownikom i pracowniczkom Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, którzy są również wolontariuszami w lubelskim Hospicjum, za tę wspaniałą inicjatywę, a studentom oraz ich opiekunom za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach. Likwidacja istniejących barier poprzez zaprojektowane rozwiązania architektoniczne, w tym otwarcie ogrodu znajdującego się na tyłach hospicjum to pomysł, który z pewnością pozytywnie wpłynie na pobyt podopiecznych, poprawiając jakość życia osób cierpiących na choroby przewlekłe – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Celem warsztatów było wypracowanie koncepcji architektonicznej otwarcia Hospicjum na ogród, udostępnienie terenu zielonego osobom leżącym oraz udoskonalenie przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Dodatkowo uczestnicy warsztatów opracowali wprowadzenie do budynku form przestrzennych z użyciem zieleni, co wpłynęłoby na estetykę i funkcjonalność poszczególnych stref hospicjum oraz zagospodarowanie ogrodu i wydobycie jego potencjału.

W zajęciach praktycznych wzięli udział studenci Politechniki Lubelskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat nad warsztatami objęli rektorzy tych uczelni oraz Prezydent Miasta Lublin.

Pracownicy Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej są również inicjatorami nawiązania współpracy lubelskiego Hospicjum Dobrego Samarytanina z hospicjami z miast partnerskich LublinaIwano-Frankiwska i Munster. Odbyło się już kilka spotkań online, które zaowocowały zaplanowaniem konkretnych działań. Szczególnym obszarem współpracy będą szkolenia z opieki paliatywnej dla wolontariuszy ze wszystkich trzech miast. W maju na zaproszenie Hospicjum Dobrego Samarytanina przyjechali do Lublina przedstawiciele hospicjum z Iwano-Frankiwska. Była to okazja do rozmów i zapoznania się z funkcjonowaniem lubelskiej placówki.

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina to placówka powołana do udzielania opieki paliatywnej i hospicyjnej dla osób dorosłych w stanach terminalnych choroby, głównie z powodu choroby nowotworowej. Pomoc udzielana przez Hospicjum osobom cierpiącym na choroby przewlekłe obejmuje również wsparcie rodzin osób objętych opieką paliatywną, zarówno w okresie choroby, jak i osierocenia. Opieka zapewniana jest w domu hospicyjnym przy ul. Bernardyńskiej (hospicjum stacjonarne) oraz w miejscu zamieszkania chorego (hospicjum domowe).