W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Juliusz Machulski dołączył do grona Honorowych Obywateli Lublina

Juliusz Machulski dołączył do grona Honorowych Obywateli Lublina
27.01.202212:19

Na dzisiejszej Sesji Rady Miasta Lublin (czwartek, 27 stycznia), Radni podjęli uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin wybitnemu reżyserowi filmowemu – Juliuszowi Machulskiemu. Tytuł przyznano za wkład Juliusza Machulskiego w promocję i życie kulturalne Miasta oraz w związku z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie, w rozwój którego reżyser był zaangażowany.

Rada Miasta Lublin nadała Juliuszowi Machulskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina w dowód uznania za zasługi związane z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. Juliusz Machulski, wybitny reżyser filmowy, z Lublinem związany jest od dzieciństwa. Tutaj mieszkał, tu również rodziło się zainteresowanie przyszłego reżysera teatrem i kinem, zwłaszcza kinem Staromiejskim, mieszczącym się w obecnym budynku Teatru Starego. Rodzice – Państwo Halina i Jan Machulscy występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, zaś ojciec również na deskach Teatru Andersena. Wszystkie te miejsca Juliusz Machulski, jako dziecko, chętnie odwiedzał, i jak sam podkreśla – Lublin w dużej mierze go ukształtował. Do Lublina Juliusz Machulski powrócił i na nowo w nim się odnalazł w 2012 roku. Jako jeden z pierwszych reżyserów zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego. W 2014 roku odbyła się prapremiera sztuki „Machia” napisanej specjalnie na zamówienie Teatru Starego. Właśnie w Lublinie, przy tej okazji, po raz pierwszy w karierze, Juliusz Machulski podjął się reżyserii własnego spektaklu, który grany jest do dzisiaj i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Prezentując na deskach Teatru Starego swoje dzieła, zarówno kinowe, jak i teatralne, Juliusz Machulski przyczynił się do wykreowania współczesnego wizerunku tej drugiej, najstarszej sceny teatralnej w Polsce. Przez lata swojej działalności artystycznej wniósł istotny wkład w rozwój życia kulturalnego Lublina, promując i podkreślając także jego walory społeczne, historyczne i turystyczne. W sposób szczególny włączył się również w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film „Volta” (2017), którego głównym, pięknie zaprezentowanym bohaterem jest sam Lublin. Warto zauważyć, że w wielu publicznych wypowiedziach Juliusz Machulski wielokrotnie podkreśla zarówno szczególny charakter naszego Miasta, jak i fakt, że Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w biografii reżysera.

Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu zwróciła się Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego w Lublinie, w związku z przypadającymi w 2022 roku obchodami 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie.

Miasto Lublin posiada już 17 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia,Ojciec Ludwik Wiśniewski, Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz. Więcej informacji na stronie lublin.eu