W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu

Rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu
19.05.2017

Pierwszy dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na Aqua Lublin przyniósł kilka interesujących wyników, padły pierwsze minima na MŚ w Budapeszcie i Uniwersjadę. Reprezentant gospodarzy Jan Świtkowski już w eliminacjach wywalczył bilet na węgierski czempionat. Nie zabrakło również niespodzianek. Dziewiątego złota na 200 metrów grzbietem nie wywalczyła Alicja Tchórz, a w prestiżowym wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym Konrada Czerniaka pokonał Paweł Juraszek.

Świtkowski był stawiany w roli faworyta na swoim koronnym dystansie 200 metrów motylkiem. Jako jedyny zawodnik w tej konkurencji został zgłoszony z czasem poniżej minimum kwalifikacyjnego. Lublinianin przepłynął cztery długości basenu na dużym luzie i uzyskał rezultat 1:55.94 (do wyjazdu do Budapesztu wymagane było 1:57.28 w rywalizacji seniorów). Co więcej, miał ponad 5 i pół sekundy przewagi nad resztą stawki.

Na pewno jestem zadowolony. Czy na dużym luzie płynąłem? Pierwsze 100, 150 metrów płynęło mi się całkiem dobrze. Na ostatniej „pięćdziesiątce” trochę zabolało. Po południu zawsze mi się lepiej pływa, także jeszcze coś z tego urwę – zapowiadał po porannej sesji Jan Świtkowski.

W sesji popołudniowej czasu nie udało się poprawić, ale 1:56.03 wystarczyło by sięgnąć po złoto i dwa minima (MŚ w Budapeszcie oraz Uniwersjadę w Tajpej).

Nie tylko Jan Świtkowski pływał zachowawczo w sesji eliminacyjnej. Również Konrad Czerniak nie forsował tempa na sprinterskim dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Puławianin dopłynął do mety jako trzeci – za Pawłem Juraszkiem i Filipem Wypychem, dla których były to niezwykle ważne starty. Obaj zresztą wypełnili minimum na Uniwersjadę w Tajpej. Zawodnik MKS 9 Dzierżoniów wyrasta powoli na jednego z czołowych pływaków na tym dystansie.

Całkiem fajny czas (22.17 – dop. red), ale w porównaniu do „życiówki” z tamtego roku – cztery setne gorzej. Jestem zadowolony, bo popłynąłem na 80% możliwości, więc wydaje mi się, że finał będzie jeszcze szybszy – mówił po zakończeniu wyścigów eliminacyjnych na 50 metrów dowolnym Paweł Juraszek.

I tak faktycznie się stało. W finale Paweł Juraszek ponownie dopłynął do mety jako pierwszy. Tym razem pokonał dystans w 21.68, co jest wynikiem lepszym od dotychczasowego rekordu Polski seniorów (należącego do Konrada Czerniaka 21.72) i daje minimum na MŚ oraz Uniwersjadę. Juraszek po ośmiu latach zdetronizował na tym dystansie Konrada Czerniaka. Co więcej, jest to czwarty najlepszy rezultat na świecie w tym roku. Reprezentant gospodarzy był drugi z czasem 22.09, co również zapewniło mu udział zawodach w Budapeszcie i Tajpej. Trzeci na 50 metrów stylem dowolnym był Filip Wypych. Wymieniany w gronie faworytów Kacper Majchrzak był dopiero szósty.

Interesująco zapowiadała się także rywalizacja pań na 200 metrów grzbietem. Liderką polskiej kadry grzbiecistek jest Alicja Tchórz, która sesję eliminacyjną zakończyła na 8. pozycji. Lokatę wyżej uplasowała się Ludwika Szynal z AZS UMCS Lublin. Najlepiej spisała się za to koleżanka klubowa olimpijki z Rio de Janeiro Klaudia Naziębło. W finałowej stawce zabrakło niestety młodziutkiej Aleksandry Knop, która po zajęciu 6. miejsca w eliminacjach została wycofana ze startu w decydującym biegu.

W finale dużą niespodziankę sprawiła Klaudia Naziębło. Królującą na tym dystansie od ośmiu lat Alicję Tchórz wyprzedziła o ponad półtorej sekundy. Dopłynęła z czasem 2:11.14, natomiast jej klubowa koleżanka pokonała dystans w 2:12.47. Trzecia była Ludwika Szynal z AZS UMCS Lublin. Wszystkie trzy finalistki zapewniły sobie minima na Uniwersjadę w Tajpej. Klaudia Naziębło oprócz tego ma zapewnione miejsce w samolocie do Budapesztu.

Najważniejsze, że złoto zostaje w Juvenii. Klaudia powróciła na ten dystans po dłuższej przerwie, widać było, że ma ogromną ochotę wykręcić tutaj dobry wynik. Szkoda, że nie udało się obronić tego złotego medalu, bo byłby to już dziewiąty rok z rzędu, ale trochę słabsza dyspozycja w roku poolimpijskim jest normalna – powiedziała Alicja Tchórz.

Wygrany wyścig kosztował Klaudię Naziębło dużo sił. Zawodniczka cieszy się przede wszystkim z wywalczonego minimum, bo jak podkreśla, dawno nie pływała na tym dystansie

Bardzo się cieszę z tego wyniku. Jest „życiówka”, jest też wymarzone minimum. Nie wiedziałam do końca na co mnie stać, dopiero cztery dni temu przyleciałam ze Stanów. Zmęczenie jest bardzo duże. Alicja to moja klubowa koleżanka i tak naprawdę, to nieważne która z nas by wygrała i tak mnie cieszy, że dwie reprezentantki Juvenii są na podium. Bardziej walczyłyśmy tu z czasem niż z miejscem – przyznała złota medalistka.

Wielu emocji nie dostarczyły za to zmagania grzbiecistów. Zarówno w eliminacjach, jak i w finale najlepszy był aktualny mistrz świata z krótkiej pływalni na tym dystansie Radosław Kawęcki. Popularny „Kawa” nie forsował tempa w eliminacjach, ale mimo to dopłynął do ściany z najlepszym czasem. W finale potwierdził swoją klasę. Wygrał z czasem 1:55.79, co zagwarantowało mu bilet do Budapesztu oraz na Uniwersjadę. W Budapeszcie popłynie także drugi na mecie Jakub Skierka, który ukończył wyścig z czasem 1:57.33.

Fajnie, że Jakub poleci z nami do Budapesztu. Dobrze, że rodzi się młody grzbiecista. Swoją dyspozycję oceniam dobrze. Nigdy nie pływałem tak szybko na krajowych zawodach, zazwyczaj lepiej wychodziło mi na tych międzynarodowych. Tutaj złamałem znowu minutę 56 sekund więc fajnie, że jestem w dobrej formie – powiedział zwycięzca wyścigu na 200 metrów grzbietem Radosław Kawęcki.

Minima kwalifikacyjne – 1. dzień:

Jan Świtkowski – 200 metrów motylkiem (1:55.94) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Kornelia Fiedkiewicz – 50 metrów dowolnym (26.09) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
Paweł Juraszek – 50 metrów dowolnym (22.17) – Uniwersjada w Tajpej, Mistrzostwa Świata w Budapeszcie
Filip Wypych – 50 metrów dowolnym (22.33) – Uniwersjada w Tajpej, Mistrzostwa Świata w Budapeszcie
Paulina Piechota – 800 metrów dowolnym (8:39.55) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie
Justyna Burska – 800 metrów dowolnym (8:44.38) – Uniwersjada w Tajpej
Wojciech Wojdak – 1500 metrów dowolnym (15:09.01) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Paweł Krawczyk – 1500 m dowolnym (15:31.39) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
Antoni Kałużyński – 1500 m dowolnym (15:35.54) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
Aleksandra Urbańczyk – 50 m dowolnym (25.37) – Uniwersjada w Tajpej
Aleksandra Polańska – 50 m dowolnym (25.91) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
Karolina Jurczyk – 50 m dowolnym (26.16) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
Konrad Czerniak – 50 metrów dowolnym (22.09) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Paweł Sendyk – 50 metrów dowolnym (22.42) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Radosław Kawęcki – 200 m grzbietowym (1:55.79) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Jakub Skierka – 200 m grzbietowym (1:57.33) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie
Alicja Tchórz – 200 m grzbietowym (2:12.47) – Uniwersjada w Tajpej
Klaudia Naziębło – 200 m grzbietowym (2:11.14) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
Ludwika Szynal – 200 m grzbietowym (2:12.80) – Uniwersjada w Tajpej
Julia Koluch – 200 m grzbietowym  (2:15.48) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi.

żródło: azs.umcs.lublin