Julia Łysakowska z AZS UMCS Lublin z medalem Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu

18.07.201608:00

Mistrzostwa Polski juniorów do lat 15 w pływaniu na Aqua Lublin przyniosły jeden medal dla naszego miasta. „Pękły” także trzy rekordy Polski 15-latków. To już trzeci krajowy czempionat, który w tym sezonie gościł na olimpijskiej pływalni.

Jedyny „krążek” dla Lublina wywalczyła Julia Łysakowska z AZS UMCS Lublin. Podopieczna trenera Piotra Kasperka stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym. Z każdym przepłyniętym basenem lublinianka była coraz bliżej czołówki. Na ostatniej długości zajmowała 4. pozycję. Zachowała jednak wystarczająco dużo sił na finisz i wyprzedziła rywalkę dosłownie o długość małego palca – jedną setną sekundy.

Jest to dla mnie coś naprawdę bardzo fajnego. Naprawdę bardzo się cieszę z tego medalu, który jest moim drugim w karierze. Wiedziałam, ze przez dłuższą cześć dystansu byłam czwarta, cały czas widziałam Alicję (Krauze z MAL WOPR Malbork – dop. redakcja) przede mną, więc postanowiłam na ostatnich metrach przyspieszyć – Julia Łysakowska z AZS UMCS Lublin nie ukrywała swojej radości po zdobyciu jedynego medalu dla Lublina w tych zawodach.

Lublinianka startowała również na dystansie 200 metrów grzbietem, gdzie zajęła 4. miejsce, tracąc do podium tylko 37 setnych sekundy. 15-latka dostała się też do wyścigu finałowego na 400 metrów stylem dowolnym i finiszowała na 7. pozycji.

Najwięcej medali na MP w rywalizacji panów zgromadzili Marcin Goraj z Galicji Kraków oraz Jan Karolczak z klubu G-8 Bielany Warszawa. Panowie są także autorami trzech nowych rekordów Polski 15-latków. Klasyfikację medalową wygrał warszawianin, który wygrał ich 6 – 5 złotych i jeden srebrny. Najlepszy rezultat osiągnął w wyścigu sprinterskim na 50 metrów grzbietem. W finale uzyskał czas 26.79, co jest wynikiem lepszym o 6 setnych sekundy od ubiegłorocznego startu Jakuba Smolińskiego w stolicy.

Towarzystwa Janowi Karolczakowi dotrzymał Marcin Goraj, który również sześciokrotnie stawał na podium – zdobył 4 złote medale i 2 „srebra”. Najbardziej imponujący był jego wyczyn na dystansie 100 metrów motylkiem. Krakowianin jako pierwszy 15-latek w historii zszedł poniżej 56 sekund, uzyskując rezultat 55.97. Świetnie poradził sobie także w wyścigu na 100 metrów grzbietem. Dopłynął do ściany z czasem 57.22 poprawiając własny rekord o 48 setnych.

Potwierdzam, że jest to jeden z moich najlepszych występów na Mistrzostwach Polski rocznikowych. Mogę śmiało powiedzieć, że jestem zadowolony z tych zawodów. Wynik na 100 metrów grzbietem był tylko formalnością, bo już wcześniej pobiłem ten rekord w Szczecinie w tym roku – powiedział ostatniego dnia zawodów Marcin Goraj.

W klasyfikacji dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Lidia Halicka z WKS-u Śląsk Wrocław. 15-latka również przywiozła z Lublina 6 medali – 4 złote i po jednym srebrnym i brązowym.