W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Muzeów w Muzeum Lubelskim

Noc Muzeów w Muzeum Lubelskim
19.05.201715:27

Co się dzieje w muzeum po zmroku? Czy eksponaty ożywają? Przekonają się o tym uczestnicy najbliższej Nocy Muzeów. 20 maja swoje drzwi do godz. 24.00 otwiera Muzeum Lubelskie. Będzie bardzo tajemniczo, czas będą odmierzać cieknące zegary, a zwiedzający będą poruszać się w blasku latarek.

Muzeum i Baszta czynne w godz.: 18.00–24.00
Kaplica Trójcy Świętej – wejścia o każdej pełnej godzinie: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00

PROGRAM WYDARZEŃ:

20.00 – spektakl teatralny "Żywe obrazy na 700-lecie Lublina" (dziedziniec Zamku)
Noc w muzeum widzianego oczami stróża nocnego! Tuż po zapadnięciu zmroku zabytkowa przestrzeń dziedzińca Zamku Lubelskiego zostanie rozświetlona wizualizacjami największych dzieł mistrzów malarstwa, które będą ożywiać wykonawcy tańca dawnego! Spektakl powstał dzięki współpracy Małgorzaty Wojcieszuk i Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” działającego w lubelskim MDK nr 2 z Magdaleną Budyn-Kulik i prowadzoną przez nią grupą tańca "Flamenco inaczej". Czas trwania ok. 60 min.

(W razie niepogody inscenizacja przeniesie się do galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.)

Wystawy czasowe:
Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki
Lwów w grafice
Tadeusz Kuduk. REMINISCENCJE
Polski pieniądz papierowy 1794–1994
Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną. Czym niegdyś oświetlano wnętrza.

Jerzy Nowosielski w Lublinie
Z okazji Nocy Muzeów w bezpośrednim sąsiedztwie malowideł Kaplicy Trójcy Świętej Muzeum Lubelskie zaprezentuje obrazy Jerzego Nowosielskiego wypożyczone ze zbiorów muzealnych KUL. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła zobaczyć płótno przedstawiające św. Pawła. Wizerunek świętego został odkryty w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w Pracowni Konserwacji Muzeum Lubelskiego, podczas których okazało się, że pod malowidłem Chrystusa Pantokratora znajduje się drugi obraz, przedstawiający św. Pawła. Płótno należy do wczesnych dzieł Nowosielskiego; powstało prawdopodobnie w 1962 r. – pod taką datą odnotowano je w dokumentacji prac artysty.

Warsztaty:
18.00 – terenowa zabawa archeologiczna „Odkrywamy archeologiczne zagadki wzgórza zamkowego”
Zajęcia dla grupy zorganizowanej ok. 20 osób. Zapisy: (81) 537 96 38
18.00 – rodzinne warsztaty plastyczne „Cieknące zegary”
Warsztaty inspirowane twórczością Salvadora Dalego. (Uwaga: w razie niepogody zajęcia odbędą się w sali kinowej). Zapisy: 81 537 96 37

Inscenizacja teatralna z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina
Wspólnymi siłami będziemy tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielimy się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka, lubelskich posłańców, mlekodajną kozę i razem odegramy legendę o nadaniu praw miejskich i herbie Lublina. Zapewniamy historyczne stroje z epoki i wszelkie niezbędne rekwizyty.
Zapisy: 81 537 96 16

MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
20-109 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

18.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie Jacek Wierzchoś - Semi naturalny dwa

MUZEUM IM. JÓZEFA CZECHOWICZA
ul. Złota 3
20-112 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

Proponujemy zwiedzanie muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Ciemności zacierają wyraziste kontury wystawy stałej, dzięki czemu możliwe staje się przejście z rzeczywistości faktów do rzeczywistości wyobraźni i tajemnicy. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego. Warto przy tej okazji przypomnieć o eskapadach przedwojennych poetów lubelskich, które najczęściej odbywały się nocą, kiedy kamienice Starego Miasta oświetlał jedynie „nikły, błękitny blask gazowych latarni. […] Zza chmur od czasu do czasu ukazywał się poblask wczesnego księżyca. Cienie przybierały różne kształty”.

DWOREK WINCENTEGO POLA
ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

W Noc Muzeów zapraszamy na nocne oprowadzania po wnętrzach Dworku Wincentego Pola w niecodziennym oświetleniu, półmroku, w aurze niezwykłości i tajemniczości. W podpiwniczeniu Muzeum zostanie uruchomiona Pracownia czasomierzy w tajemniczym dworku, a w rolę zegarmistrza wcieli się Grzegorz Sztal.