W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Panel Turystyczny na Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej

Panel Turystyczny na Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej
25.09.201713:23

Linia programowa poświęcona turystyce w ramach tegorocznego Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej poruszać będzie tematy związane z tworzeniem atrakcyjnej, nowoczesnej oraz odpowiadającej na potrzeby rynku, miejskiej oferty turystycznej. Udział ekspertów pozwoli na zebranie wiedzy na temat teoretycznych podstaw tworzenia nowoczesnych projektów turystycznych oraz omówienie przykładowych, wzorcowych rozwiązań. Debaty, prowadzone w ramach każdej z trzech propozycji tematycznych, mają na celu ocenę kierunku rozwoju i jakości miejskiej oferty turystycznej. Uczestnicy turystycznej linii programowej postarają się odpowiedzieć na pytanie: Jak się wyróżnić by przetrwać na rynku usług turystycznych?

PROGRAM:

9:00-10:30 - Aktywne zwiedzanie miasta, czyli co wiemy o grach miejskich?

Questing, określany mianem turystyki z zagadkami, zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Doceniają ją miłośnicy pieszych wędrówek. Tajemnica jego sukcesu tkwi w poznawaniu przez doświadczanie i niesamowitych emocjach, jakich dostarcza questing.
Prelekcje na temat gier miejskich, questingu oraz innych, popularnych sposobów zwiedzania miasta pozwoli uczestnikom spotkania na poznanie podstawowych pojęć, zasad związanych z tworzeniem tego typu oferty oraz metodologii integrującej i angażującej społeczności lokalne.
Po prelekcjach zaproszonych ekspertów przystąpimy do debaty z udziałem publiczności, podczas której omówimy przedstawione założenia teoretyczne oraz spróbujemy zdefiniować kluczowe atuty dobrze opracowanej i wdrożonej gry miejskiej.

Edyta Lenart

Prelekcja: Questing turstyka XXI wieku
Edyta Lenart - Fundacja Questingu
Certyfikowany trener questingu.  Stworzyła blisko 200 ścieżek questowych w całym kraju. Specjalista z ponad 10 - letnim doświadczeniem pracy w turystyce m.in. planowaniu i organizacji wizyt studyjnych również z zakresu questingu. Organizator eventów. Szkoleniowiec z zakresu obsługi ruchu turystycznego, obsługi klienta, planowania imprez turystycznych, konkurencyjności na rynku turystycznym.

 

Michał Sieńko

Prelekcja: Gry miejskie narzędziem turystycznym na przykładzie Lublina
Michał Sieńko – Fundacja Trach
Pasjonat gier bez prądu, czyli gier planszowych, fabularnych, larpów i gier miejskich. Zaangażowany w życie organizacji pozarządowych od 2005 roku. Działał m.in. w Lubelskim Stowarzyszeniu Fantastyki „Cytadela Syriusza” oraz w Grupie Fotografów Lubelskich. W latach 2012 – 2016 prowadził wydawnictwo Fabryka Gier Historycznych. Projektant gier planszowych i gier miejskich. Historyk z wykształcenia i zamiłowania. Od 2015 roku Michał prowadzi Fundację Animatorów i Twórców Kultury TRACH. Jednym z podstawowych działań Fundacji są gry miejskie, skupione wokół projektu Lubelskiego Gry Miejskie.

 

Koleta Miernik

Prelekcja: Wszystko gra! Jak z sukcesem zorganizować grę miejską?
Koleta Miernik - Agencja Silver MB
3 x P: psycholog, projektant, przedsiębiorca. Założycielka i dyrektor zarządzająca agencji Silver MB. Zawodowo zainteresowana niestandardowymi formami promocji z obszaru ambient media i experience marketing. Pomysły bezwzględnie przekuwa na sukcesy swoich klientów - małych i dużych przedsiębiorstw, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych.

 

10:45 – 12:15 – Nowatorskie wykorzystanie przestrzeni turystycznych i kulturalnych miast

Zwiedzanie muzeum i obiektów turystycznych to już nie tylko bierny odbiór, prezentowanej wystawy, ale również ekscytujący i angażujący sposób doświadczania i bliższego poznawania historii, sztuki, kultury oraz opowieści przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Panel poświęcony nowatorskim sposobom wykorzystania miejskich przestrzeni turystycznych i kulturalnych rozpocznie prezentacja eksperta posiadającego doświadczenie przy tworzeniu ekspozycji w muzeach multimedialnych takich jak Muzeum POLIN czy Muzeum Powstań Śląskich. Podczas niezwykle ciekawej prezentacji poznamy dobór technik i różne formy prezentacji treści. Panel będzie doskonałą okazją do przybliżenia rozwiązań angażujących odbiorcę oraz zaprezentowania dobrych praktyk w zakresie kreatywnego wykorzystania przestrzeni miejskich.
Zaprosimy Państwa również do dyskusji na temat budowania atrakcyjności turystycznej miast w oparciu o kreatywne zarządzanie przestrzenią oraz porozmawiamy o współczesnych wyzwaniach miejsc i obiektów pełniących rolę atrakcji turystycznych.

 

Mirosław Nizio

Prelekcja: Kreowanie architektury nowoczesnego muzealnictwa oraz projektowanie ekspozycji i zespołów muzealnych jako narzędzia wspierające promocję miast
Mirosław Nizio - Nizio Design International
Studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. Własną działalność designerską rozpoczął w latach 90. XX w. w Nowym Jorku, gdzie zdobył szereg nagród i wyróżnień. Jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Alina Bąk

Prelekcja: Podróże między słowami!
Alina Januszczyk - Dom Słów
Animatorka kultury, koordynatorka Domu Słów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Magister filologii polskiej. Ukończyła też studnia na kierunku Animator i Menadżer Kultury UMCS. Jest absolwentką studiów podyplomowych w Collegium Civitas. Ukończyła szkołę filmową AFiTV w Warszawie. Przez 3 lata współpracowała z Polskim Radiem Lublin. Jest prezeską Fundacji Kultury Audiowizualnej „Beetle” oraz założycielką i członkinią grupy Kaiju.pl, z którą realizuje filmy promocyjne, dokumentację filmową, wideoklipy muzyczne, spoty, filmy fabularyzowane, dokumentalne, animacje poklatkowe. Realizuje projekty na styku kultury, edukacji, sztuki społecznie zaangażowanej.

 

13:15 – 14:45 - Poznawanie miasta z perspektywy rodzica i dziecka

Od kilku lat na rynku turystycznym pojawiły się nowe pozycje skierowane dla rodziców z dziećmi zaczynając od familijnych szlaków, dedykowanych parków tematycznych, aż po wydawnictwa – mapy 3D, interaktywne przewodniki.
Podczas panelu zostaną zaprezentowane wzorcowe przykłady inicjatyw tworzonych z myślą o najmłodszych turystach i ich opiekunach. Porozmawiamy jak doszło do powstania projektów, jakie wyzwania stały przed twórcami, czy widoczne jest zainteresowanie tej grupy odbiorców oraz jakie potrzeby odbiorców zaskoczyły autorów projektów przy ich wdrażaniu.

 

Anna Czerwińska-Rydel

Prelekcja: Przewodniki dla dzieci
Anna Czerwińska-Rydel - pisarka książek dla dzieci, autorka przewodników
Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży
o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Na podstawie jej książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura.

 

Magdalena Mazur-Ciseł

Magdalena Mazur-Ciseł - Krajka Biuro Turystyki Kulturowej
Aktywny pilot wycieczek i przewodnik miejski po Lublinie. Autorka książki „Legendy Lublina dla dzieci”. Opracowała i tworzy wiele autorskich programów, które pozwalają w atrakcyjny dla danego odbiorcy sposób poznać miasto, m.in. Baby Tour – wycieczki dla rodziców z niemowlętami, rodzinne gry miejskie, warsztaty kuchni regionalnej… Prowadzi również LubLublin, firmę, której głównym motywem oraz przestrzenią turystycznej i kulturalnej działalności jest właśnie Lublin. Współzałożycielka Biura Turystyki Kulturowej Krajka, zajmującego się organizacją wycieczek po Polsce i krajach sąsiednich.

 

Więcej informacji o prelegentach www.facebook.com/turystycznylublin.