W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

1,5 tony Matejki na Nocy Kultury!

1,5 tony Matejki na Nocy Kultury!
15.05.202422:32

Już za chwilę odbędzie się najbardziej magiczny festiwal w Polsce – Noc Kultury! (1/2 czerwca, Lublin). Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia oprócz spektakli, koncertów i wystaw publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję zobaczyć instalację artystyczną inspirowaną historią ratowania dwóch najsłynniejszych obrazów Jana Matejki przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej. Wydarzenie przybliży uczestnikom i uczestniczkom Festiwalu historię lokalnego bohaterstwa, które przyczyniło się do ocalenia dwóch ważnych dzieł sztuki polskiej – „Bitwy pod Grunwaldem” i „Kazania Skargi”. Cały program Festiwalu dostępny jest na stronie nockultury.pl

1,5 tony Matejki

Zrolowane obrazy Matejki we wrześniu 1939 roku zostały przywiezione z Warszawy do Lublina. Najpierw „Bitwę pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” ukryto w gmachu Muzeum Lubelskiego (obecnie główna siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przy ul. Narutowicza). Gdy budynek przejęli Niemcy, trzymanie tam obrazów stało się niemożliwe. Zapadła decyzja o przeniesieniu ich na teren Taborów Miejskich przy ul. Elektrycznej 4. Czy słyszałeś/słyszałaś o tej niezwykłej historii?

Tytuł nocokulturowego wydarzenia – „1,5 tony Matejki” nawiązuje do gabarytów i wagi ocalonych obrazów (długość rolki to ok. 4,5 m, średnica to ponad metr, a waga całości bez opakowania –1,5 tony). Podczas Nocy Kultury publiczność Festiwalu będzie miała okazję zobaczyć proces ratowania wybitych dzieł sztuki Jana Matejki odtworzony w formie instalacji artystycznej. Czekać na nas będzie rekonstrukcja wozu drabiniastego, którym przewożono obrazy wraz z elementami kamuflażu oraz mapą trasy ich ukrycia, a także reprodukcja płótna pt. „Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach (426,5 × 987,5 cm). Oprócz tego, chętni na chwilę odpoczynku będą mieli okazję obejrzeć Polską Kronikę Filmową – odcinek nr. 1, który przedstawia moment wydobycia obrazów Matejki ze skrytki pod podłogą po II wojnie światowej. To autentyczne nagrania z archiwum, pokazujące proces ratowania dzieł sztuki przed zniszczeniem oraz bohaterów i bohaterki, którzy zaangażowali się w ich ochronę. Instalację będzie można obejrzeć podczas Nocy Kultury od godziny 19.00 na parkingu przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pod adresem ul. Narutowicza 4.

– Ten projekt to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej. Prezentacja w formie instalacji artystycznej, uzupełniona wystawą i projekcją wspomnień, a także warsztatami i wykładem, skłoni festiwalową publiczność do zanurzenia się w historię i kulturę, która kształtowała Lublin i cały naród – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

Przed Nocą Kultury, dla osób najbardziej zaciekawionych tą niezwykłą historią, Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowały dwie propozycje: wykład dotyczący twórczości Jana Matejki oraz warsztaty malarskie.

Nie tylko Grunwald, czyli o Janie M. | Kod Matejki: tajemnice i symbolika na płótnach mistrza | wykład

Jan Matejko, przez wielu uznany jest za papieża polskiej sztuki, „wieszcza pędzla” z Krakowa. Wybitny polski malarz, którego dzieła wryły się zbiorową pamięć i tożsamość narodu polskiego. Sugestywność wizji, rozmach i sumienna szczegółowość powodują, że traktujemy jego dzieła jako próbę rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Podczas wykładu uczestnicy i uczestniczki poznają malarza historii, portrecistę, malarza religijnego, męża, ojca, nauczyciela wielu wybitnych polskich twórców. Człowieka, który zmuszony był pokonywać wiele przeciwności w życiu rodzinnym, całe niemal życie borykając się z problemami finansowymi. Pomimo trudności, których los mu nie szczędził, stał się dla polskiej kultury ikoną. Czy w XXI wieku jego dzieła są postrzegane jako równie ważne i inspirujące?

Informacje praktyczne

  • Kiedy: 23 maja 2024 r., godz. 17.00–18.00
  • Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
  • Prowadzenie: Kamila Śpiewla-Kasperek
  • Wstęp wolny.
  • Dostępność: słuchawki wyciszające, pokój wyciszeń
  • Bariery architektoniczne

Detal z Grunwaldu | warsztaty malarskie

Wyjątkowa możliwość zgłębienia techniki malarskiej  Mistrza Jana Matejki! Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki samodzielnie namalują wybrany detal przedstawiony na płótnie „Bitwa pod Grunwaldem”. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki będą się posługiwać paletą malarską z 1886 roku, używając techniki olejnej oraz farb przygotowanych z ucieranych ręcznie pigmentów tak jak to robił Matejko.

Informacje praktyczne

  • Kiedy: 24 maja 2024 r., godz. 17.00–19.00
  • Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala warsztatowa
  • Dla kogo: dla osób powyżej 16. roku życia
  • Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
  • Prowadząca: Katarzyna Sienkiewicz
  • Dostępność: słuchawki wyciszające, pokój wyciszeń
  • Bariery architektoniczne

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie!

Noc Kultury
1/2 czerwca 2024 r.
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny

Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A.