W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Spilno Hubów w Lublinie

Spotkanie Spilno Hubów w Lublinie
09.05.202414:05

Lublin gościł przedstawicieli sześciu Spilno Hubów, działających w Polsce przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Nasze miasto odwiedzili przedstawiciele Gdyni, Katowic, Białegostoku, Krakowa oraz Łodzi. Dzisiejsze (9 maja) spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Udział w rozmowach, które dotyczyły bieżącej sytuacji, potrzeb uchodźców i zrównoważonego wsparcia, jakie oferują centra Spilno w całej Polsce, wzięli także przedstawiciele UNICEF.

– Dzięki współpracy z UNICEF od listopada 2022 r. mamy możliwość zapraszania ukraińskich i polskich dzieci oraz ich opiekunów do wyjątkowego miejsca, jakim jest Spilno Lublin. Doświadczenie i umiejętności organizacji pozarządowych, którym powierzyliśmy jego prowadzenie, gwarantują powodzenie tej inicjatywy. Jestem przekonana, że Spilno pozwala wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina czuć się dobrze w naszym mieście. Tam najbardziej potrzebujące dzieci mogą otrzymać wsparcie oraz szansę na naukę, zabawę i nawiązanie nowych przyjaźni. Dzisiaj naszymi doświadczeniami z prowadzenia tej przestrzeni dzielimy się z innymi polskimi miastami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W lubelskim centrum Spilno oferowana jest profesjonalna pomoc w obszarze zdrowia psychicznego w formie wsparcia indywidualnego oraz w postaci zajęć wspomagających – logopedycznych i fizjoterapeutycznych. Prowadzone są także długoterminowe terapie indywidualne dla dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się również zajęcia rękodzielnicze dla wszystkich dorosłych, głównie kobiet oraz zajęcia manualne dla dzieci. Spilno Hub jest miejscem wielu różnorakich aktywności społecznych, więc stało się ważnym punktem na mapie Lublina, kojarzącym się z bezpieczeństwem, przyjazną atmosferą i ciekawymi zajęciami. W samym 2023 roku Spilno odwiedziło ponad 17 tys. osób.

– Warsztaty w Lublinie to kamień milowy w naszej wspólnej podróży. Razem, poprzez sześć Spilno Hubów w Polsce, wsparliśmy ponad 60 tys. osób, sprzyjając integracji i poprawiając warunki życia społeczności tak uchodźczych, jak i przyjmujących. Doceniamy kluczową rolę, którą odgrywają w tym nasi partnerzy samorządowi oraz darczyńcy, w tym Biuro Ludności, Uchodźców i Migracji (PRM) oraz rząd Japonii. Patrząc w przyszłość, z niecierpliwością oczekujemy współtworzenia zrównoważonego modelu integracji, zapewniając stabilną, bezpieczną i inkluzywną przyszłość dla dzieci i ich opiekunów – mówi Enas Obiedat, Zastępczyni Koordynatorki Krajowej Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Centra Spilno są prowadzone we współpracy z lokalnymi samorządami i zapewniają uchodźcom, głównie dzieciom i młodzieży, profesjonalną pomoc oraz bezpieczną przestrzeń do kontaktu z lokalną społecznością. Słowo „spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”. Zwrot ten stał się nazwą przestrzeni przy ul. Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie, która została otwarta w listopadzie 2022 roku. Spilno Hub Lublin wpisuje się w kontekst ogólnopolskiej działalności na rzecz uchodźców prowadzonej przez UNICEF. Zajęcia, które się tutaj odbywają są prowadzone m.in. przez Fundację 5Medium oraz Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides.

Szczegółowy program działań dostępny jest w siedzibie Spilno Lublin oraz na profilu w mediach społecznościowych: www.facebook.com/spilnolublin. Spilno czynne jest od poniedziałku do soboty. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych