W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ABSL analizuje sektor nowoczesnych usług biznesowych w Lublinie

ABSL analizuje sektor nowoczesnych usług biznesowych w Lublinie
15.09.201710:39

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), we współpracy z JLL i Randstad, przygotował raport charakteryzujący sektor nowoczesnych usług biznesowych w Lublinie. Opracowanie, w którym analizowane są̨ wybrane aspekty rynku pracy, rynku nieruchomości biurowych oraz formy wsparcia dla inwestorów, ukazuje niezwykły potencjał miasta jako ośrodka usług biznesowych.

Największa organizacja zrzeszająca firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS), ABSL, w ostatnich miesiącach podjęła się rzetelnego zbadania stanu branży w Lublinie. Wraz z partnerami w postaci globalnych firm doradczych Jones Lang LaSalle (JLL) i Radnstad Polska stworzono raport, który stanowi kompendium wiedzy na temat lubelskiego sektora BSS. Pokazuje on Lublin jako lidera branży w Polsce wschodniej i jeden z największych ośrodków w Polsce. Wskazuje na wysoką skalę i dynamikę pozytywnych zmian, które zaszły w Lublinie w przeciągu ostatnich lat – między innymi bardzo dobrą współpracę miasta, firm i uczelni, która owocuje przyjaznym klimatem do prowadzenia biznesu w mieście. Ponadto, stwierdzono korzystną sytuację z punktu widzenia możliwości lokalizacji kolejnych centrów usług wspólnych na lubelskich rynkach pracy i nieruchomości biurowych. Dzięki temu wnioski z raportu pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość na rozwój branży BSS w Lublinie.

Siła usług informatycznych

59 centrów usług, z których większość należy do firm z polskim kapitałem, 5700 pracowników i ponad 151 000 m2 powierzchni biurowej. Według raportu „Usługi biznesowe w Lublinie”, opracowanym przez ABSL, Lublin znajduje się w pierwszej dziesiątce miast polski pod względem zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W ostatnich pięciu latach zatrudnienie w centrach usług w Lublinie wzrosło o 2500 osób. Według prognoz ABSL, w 2020 roku w branży może być zatrudnionych w tym mieście ponad 9000 osób.

Tym danym sprzyja akademicki charakter Lublina i jego atrakcyjność jako centralnego miasta w regionie. 18 tysięcy absolwentów i 65 tysięcy studentów szkół wyższych to zasadniczy kapitał ludzki, dzięki któremu możliwy jest dalszy rozwój sektora. Sprzyjają temu również kierunki studiów już działające lub otwierane na 9 uczelniach oraz lektoraty z różnych języków europejskich (slawistyka, norweski, romanistyka) czy azjatyckich (sinologia). Lublin skutecznie przyciąga też obcokrajowców, którzy stanowią dziś 10% populacji akademickiej. Zarówno dla studentów, jak i dla osób, które studia już skończyły i zakładają rodziny, miasto jest również bardzo atrakcyjne pod względem jakości i kosztów życia – podkreśla Agnieszka Braunberger, Branch Manager w Randstad Polska.

Specjalizacją Lublina jest branża IT - pracuje dla niej 55% osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Lublinie, podczas gdy w skali Polski udział ten wynosi nieco ponad 30%. Najczęściej oferowane przez lubelskie centra usługi informatyczne to tworzenie i wdrażanie oprogramowania dla biznesu oraz usługi integracyjne. Z uwagi na niewielki popyt na usługi IT w regionie, firmy z Lublina kierują swoją ofertę na pozostałe rynki, w tym międzynarodowe. Mocna pozycja miasta w branży informatycznej wynika również z różnorodności produktów. Lubelscy informatycy tworzą aplikacje mobilne, ale też kompleksowe systemy farmaceutyczne, związane z nawigacją, a także systemy teleinformatyczne. Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że Lublin staje się jednym z wiodących ośrodków technologicznych w Polsce.

Rola otoczenia biznesowego

Sektor nowoczesnych usług biznesowych ma doskonałe warunki rozwoju w Lublinie, dzięki wypracowanym standardom współpracy pomiędzy centrami usług, lokalnymi startupami a władzami samorządowymi i instytucjami wspierającymi biznes, jakimi są inkubatory przedsiębiorczości.

Raport przygotowany przez ABSL potwierdza pozycję Lublina jako liczącego się gracza w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Nasze miasto jest żywym przykładem sukcesu branży IT, ale również doskonałą lokalizacją dla sektorów finansów, księgowości oraz usług prawniczych. Pozycja ta jest efektem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju ukierunkowanej na zwiększanie dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej, dbałość o dostępność dobrze wykwalifikowanych kadr, poprawę dostępności komunikacyjnej Lublina oraz ciągłe polepszanie jakości życia w mieście. Cieszę się, że nasze wysiłki zostały zauważone, a potencjał Lublina potwierdzony obecnością globalnych inwestorów branżowych. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL, pozycję miasta analizuje z perspektywy kierunków rozwoju sektora: Lublin jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków usług biznesowych w Polsce. Jako największe miasto wschodniej Polski i silny ośrodek akademicki dysponuje potencjałem pozwalającym zainteresować inwestorów szukających w Polsce najbardziej odpowiedniego miejsca do prowadzenia biznesu. Poprawiająca się dostępność komunikacyjna ośrodka oraz dogodny klimat inwestycyjny, w tym wypracowane w ostatnich latach możliwości współpracy w trójkącie: biznes – władze lokalne – środowisko akademickie (np. inicjatywa Lubelska Wyżyna IT) z pewnością przysłużą się rozwojowi usług dla biznesu w mieście.

Największy rynek biurowy wschodniej Polski

Lublin to największe zagłębie nowoczesnej powierzchni biurowej we wschodniej Polsce i dziewiąty największy rynek od względem podaży w całym kraju.

W ciągu ostatnich pięciu lat zasoby powierzchni biurowej w Lublinie wzrosły aż o 70% - do ponad 150 000 mkw. Tylko w tym roku miasto zaoferuje inwestorom kolejne 37 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Tym samym 2017 będzie najlepszym w historii lubelskiego rynku biurowego. Coraz lepsze wyniki w segmencie biurowym Lublin zawdzięcza napływowi inwestycji, szczególnie z sektora usług dla biznesu. Firmy doceniają taką kombinację atutów miasta jak dostęp do świetnie wykształconych pracowników, rozwijająca się infrastruktura, jak również atrakcyjne stawki najmu, które oscylują na poziomie 10,50 – 11,50 euro za mkw. miesięcznie – tłumaczy Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

 Z danych JLL wynika, że w I półroczu 2017 roku w budowie znajdowało się 45 400 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Główne projekty będące w trakcie realizacji to przede wszystkim pierwsza faza CZ Office Center, która w tym roku zaoferuje około 20 000 mkw. czy biurowiec Spokojna 2, który trafi na rynek w przyszłym roku, oferując niemal 19 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Oprócz realizowanych inwestycji biurowych, na etapie planowania znajduje się kolejne 109 000 mkw., na co składa się w między innymi biurowiec Soul (19 000 mkw.) czy kolejne fazy CZ Office Park (dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni około 30 000 mkw.). Relatywnie wysoka podaż nowej powierzchni biurowej, która trafi na lubelski rynek w kolejnych kilkunastu miesiącach da nowe opcje najmu dla firm, które są już obecne w Lublinie i rozwijają swoją działalność lub dopiero rozważają ulokowanie tutaj swojego biznesu.

Nasze projekty