W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Będą kolejne inwestycje w Lublinie

Będą kolejne inwestycje w Lublinie
03.10.201810:30

Do niedawna Lublin był uważany za lokalizację mało atrakcyjną inwestycyjnie, jednak sytuacja diametralnie się zmienia. Miasto intensywnie się rozwija rozbudowując infrastrukturę, zaplecze edukacyjne czy rynek przestrzeni biurowych. W raporcie „Potencjał inwestycyjny Lublina” już 7 proc. decydentów, którzy planują inwestycje w rozwój geograficzny firm, jako miejsce rozważane pod nową lokalizację wskazało Lublin.

W opinii zapytanych przedsiębiorców, Lublin to przede wszystkim doskonałe miejsce do życia. Ten aspekt został oceniony najwyżej – aż 7,9 pkt. w 10-stopniowej skali. Wśród sześciu wskaźników składających się na obszar, najwyższe noty zebrały bezpieczeństwo (8,4 pkt.), oferta handlowa (8,1 pkt.) oraz jakość środowiska naturalnego (8,0 pkt.).

- Lublin w ciągu ostatnich latach zrobił cywilizacyjny skok w stronę miasta nowoczesnego i jednego z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w Polsce. Wysoki poziom umiędzynarodowienia uczelni wyższych, wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańców, dobra jakość środowiska naturalnego i bogata oferta edukacyjna to dziś niekwestionowana wizytówka Lublina. Ta dekada pozwoliła Lublinowi zapewnić pozycję w pierwszej lidze polskich miast – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W badaniu Antal oraz CBRE wyróżniono główne aspekty wpływające na decyzje inwestycyjne firm. Respondentów poproszono o ocenę ich otoczenia biznesowego w Lublinie. Dzięki zestawieniu kilku wskaźników, dla każdego z obszarów w raporcie została przedstawiona kompleksowa ocena wyrażona w skali 0-10, gdzie 0 oznacza najgorszą możliwą ocenę, a 10 najlepszą możliwą ocenę.

Drugim, najwyżej klasyfikowanym czynnikiem jest potencjał edukacyjny Lublina, postrzegany jako dostępność przyszłych pracowników.  Respondenci, biorący udział w badaniu Antal, ocenili wskaźnik zaplecza edukacji wyższej w Krakowie na poziomie 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Obecnie w Lublinie studiuje 6,5 tys. studentów z 94 krajów świata - co sprawia, że miasto ma najwyższy wskaźnik umiędzynarodowienia w Polsce. W całym regionie kształci się  przeszło 71 tys. studentów, głównie w obszarze IT, lingwistyki oraz ekonomii. Biorąc pod uwagę braki kadrowe, dostępność pracowników jest jednym z głównych czynników wpływających na decyzje potencjalnych inwestorów.

 – Lublin coraz częściej pojawia się w rozmowach pomiędzy inwestorami a branżą rekrutacyjną, głównie dzięki zadowoleniu przedstawicieli firm, które już funkcjonują na tym rynku. Jest to najlepsza reklama dla miasta jako potencjalnej siedziby firmy i pożądanej destynacji dalszego rozwoju rynku nowoczesnych usług biznesowych w tej części kraju. Lublin jest ośrodkiem lokującym kapitał zarówno w rozwój wewnętrzny – między innymi w infrastrukturę oraz rynek nieruchomości, jak i w zasoby ludzkie, dzięki czemu niewątpliwie stwarza przyjazne warunki do rozkwitu branży wielofunkcyjnych centrów usługowych – mówi Karolina Korzeniewska, Account Executive Europe Antal, SSC/BPO.

Z analiz firmy CBRE wynika, że Lublin znajduje się wśród 8 Polskich miast z najbardziej rozwiniętą ofertą biurową w Polsce.

– Od 2011 roku do teraz, zasób powierzchni biurowej na lubelskim rynku podwoił się. Wzmożona aktywność deweloperów z ostatnich lat wskazuje na ich wiarę w potencjał rozwojowy miasta. Najnowsze dostarczone projekty zaliczają się do kategorii budynków klasy A, co zapewnia najwyższy standard pracy dla pracowników – mówi Joanna Mroczek, Head of Research & Marketing, CBRE.

Jak wynika z raportu Antal i CBRE, dostępność przestrzeni biurowych w Lublinie została oceniona na 7,3 pkt. Jest to trzeci najlepiej wartościowany czynnik, który skłania potencjalnych inwestorów do przeniesienia tu swojego biznesu.


***

Raport „Potencjał inwestycyjny Lublina” jest dziewiątą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”. Dotychczasowe raporty dotyczyły całej Polski, Łodzi, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Krakowa oraz Warszawy i są dostępne na stronie: www.investmentplansreport.eu.

Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w latach 2017-2018 I objęło próbę 543 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim. Raport został uzupełniony danymi Antal, CBRE oraz GUS, ABSL, BISNODE.

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Firma działa w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji, a także na Węgrzech pod marką Enloyd. Dzięki codziennym kontaktom zarówno z pracodawcami jak i kandydatami, Antal dysponuje najlepszymi informacjami na temat obecnych na rynku pracy trendów. W celu jeszcze większego pogłębienia tej wiedzy regularnie prowadzi również badania rynku pracy.

Pliki do pobrania

Nasze projekty