W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin ma wszystkie atuty by dorównać największym polskim metropoliom

Lublin ma wszystkie atuty by dorównać największym polskim metropoliom
02.09.201911:30

Wysoka jakość życia w mieście, dobry stan środowiska naturalnego i aktywność obywatelska – to główne atuty Lublina, wyróżnione w przygotowanej przez firmę doradczą PwC analizie „Raport o polskich metropoliach”. Autorzy opracowania zwracają uwagę na atrakcyjność inwestycyjną miasta i konieczność dalszego rozwoju promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego.

- Wyniki kolejnego niezależnego raportu renomowanej instytucji potwierdzają, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii, a jego największą wartością są aktywni i oddani miastu mieszkańcy będący jego najlepszymi ambasadorami. To oni przyciągają tutaj wielkie zagraniczne firmy, których napływ zauważamy w ostatnich latach” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin jest jedynym miastem, które, konsekwentnie zwiększa średnią wartość 7 kapitałów w każdej kolejnej edycji raportu. Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że najsilniejszymi stronami Lublina są Kapitał Jakości Życia oraz Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny. Na wysoką ocenę składają się m.in. bardzo dobry stan środowiska naturalnego, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz aktywność obywatelska. Eksperci PwC podkreślają także, że istotnym atutem miasta jest duża liczba studentów wybierających kierunki ścisłe i informatykę.

Lublin znajduje się w czołówce polskich metropolii pod względem wykorzystania funduszy europejskich. Dodatkowo, miasto może pochwalić się także dużymi wydatkami na inwestycje oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, co pozytywnie wyróżnia je na tle pozostałych analizowanych metropolii.

- Lublin w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija, jednak należy podkreślić, że potencjał miasta jest jeszcze większy. Wyzwaniem jest wciąż stosunkowo słaby wizerunek metropolii oraz umiarkowany sukces w zakresie przyciągania dużych inwestorów. To właśnie rozwój w tych obszarach w kolejnych latach będzie decydował o sukcesie Lublina. Warunkiem jego osiągnięcia jest pełne wykorzystanie roli miasta jako centrum wiedzy i centrum kulturowego regionu. Biorąc pod uwagę posiadane atuty, Lublin ma szansę przekształcić się w dynamiczną i zamożną metropolię. Wymaga to dobrej, konsekwentnie realizowanej i wspieranej przez wszystkich interesariuszy strategii rozwoju” – mówi Dionizy Smoleń, dyrektor w zespole ds. sektora publicznego w PwC.

Kluczowe obszary do wzmocnienia

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ważnym elementem w rozwoju miasta powinna być cyfryzacja w obszarze funkcjonowania urzędów miejskich, a także wzmocnienie kontaktu władz miasta i obszaru metropolitalnego z jego mieszkańcami poprzez wykorzystanie w komunikacji kanałów elektronicznych, w tym mediów społecznościowych.

W zakresie zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej Lublin powinien postawić na dalszy rozwój promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego, poprzez m.in. inwentaryzację terenów inwestycyjnych, stworzenie kompendium wiedzy dla inwestorów, a także konsekwentną poprawę dostępności komunikacyjnej terenów inwestycyjnych.

Istotnym wyzwaniem dla miasta pozostaje zmniejszenie stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Kluczowe jest tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie z uwzględnieniem branży IT, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów w Lublinie.

W 12 miastach objętych analizą PwC (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź) mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całej ludności kraju, wytwarzając 32% całkowitego PKB. Z kolei biorąc pod uwagę obszary metropolitalne ukształtowane wokół tych miast, mieszka w nich aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy opracowania, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

 

Informacje o „Raporcie o stanie polskich metropolii”

„Raport o stanie polskich metropolii” to cykl analiz obejmujący 12 największych miast w Polsce zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Raporty ukazują się co cztery lata od 2007 r. i opisują rozwój miast w oparciu o autorską metodę uwzględniającą 7 kapitałów: Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny, Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny, Kapitał Kultury i Wizerunku, Kapitał Jakości Życia, Kapitał Źródeł Finansowania, Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej oraz Kapitał Ludzki i Społeczny.

Raporty są dostępne na stronie www.pwc.pl/metropolie2019

Informacje o PwC

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 158 krajach. Zatrudniamy ponad 250 tysięcy osób dostarczających naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, doradztwa podatkowego i prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada 8 biur regionalnych – w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie, Financial Crime Unit w Gdańsku oraz dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu. PwC w Polsce zatrudniają ponad 4 700 osób. Dowiedz się więcej na www.pwc.pl.

Pliki do pobrania

Nasze projekty