W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin – miasto inspiracji w diabetologii

08.05.201914:11

W dniach 16-18 maja 2019 roku Lublin będzie gospodarzem XX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

To największe wydarzenie w polskim świecie diabetologii co roku gromadzi około dwóch tysięcy uczestników z całego kraju. Oprócz lekarzy wszystkich specjalizacji, zwłaszcza diabetologów, pediatrów i internistów, biorą w nim udział także pielęgniarki, psycholodzy, edukatorzy czy wreszcie sami diabetycy.

Zjazd Naukowy porusza tematykę niezwykle istotną i aktualną. WHO przewiduje, że w 2030 roku na świecie będzie żyło 360 milionów ludzi z cukrzycą i będzie to siódma główna przyczyna śmierci. Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku – ukazuje to jak szybko narasta problem tej społecznej i cywilizacyjnej choroby. Cukrzyca jest chorobą niezwykle podstępną. Dotknięci nią ludzie przez lata nie odczuwają żadnych jej symptomów.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje od 2 do 2, 5 miliona osób, a blisko połowa z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy właśnie ze względu na brak objawów w początkowym okresie choroby. Według szacunków IDF do 2025 roku zachorowalność na cukrzycę w Polsce zwiększy się o 11-14 %. Wczesna diagnostyka, jak najszybsze podjęcie terapii i zmiana stylu życia mogą uchronić chorego przed bardzo ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.

W tym roku na uczestników czeka ponad 100 wykładów i ponad 40 paneli naukowych, zaproszeni zostali również goście zagraniczni: Prof. Ralph A. DeFronzo (Texas) oraz Prof. Timothy Skinner (Kopenhaga).

Jak co roku zaprezentowane zostaną osiągnięcia laureatów nagród konkursu na grant naukowy PTD a lekarze oraz naukowcy otrzymają szansę na przedstawienie wyników przeprowadzanych przez siebie badań i obserwacji.

Zjazd poprzedzać będą warsztaty "Szkoła stopowa" przy PTD. Warsztaty inauguracyjne. XX Zjazd PTD” prowadzone przez Dr hab. n. med. Anna Korzon-Burakowską oraz Dr n. med. Piotra Dziemidoka – Kierownika Kliniki Diabetologii i Pracowni Stopy Cukrzycowej Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie.

Podczas Zjazdu zostanie przeprowadzony również kurs na temat diagnostyki i leczenia uzależnienia od tytoniu w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

XX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W Komitecie Honorowym Zjazdu znajdują się:

  • Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski,
  • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin,
  • Senator Rzeczypospolitej Polskiej – Prof. Andrzej Stanisławek,
  • Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk,
  • Rektor UM w Lublinie – Prof. Andrzej Drop
  • oraz Dyrektor Instytutu Medycyny Wsi – Dr hab. Lech Panasiuk

Więcej informacji na stronie.

Nasze projekty