W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin - startupowy lider Polski Wschodniej

Lublin - startupowy lider Polski Wschodniej
07.09.201814:44

Polski ekosystem startupowy już od czterech lat jest opisywany przez Fundację Startup Poland, której coroczny raport jest najbardziej kompleksowym opracowaniem dotyczącym młodych, innowacyjnych firm w kraju. W tegorocznej edycji badania wzięło udział aż 1101 przedstawicieli polskich startupów. Najwięcej z nich pochodzi ze stolicy (29%), Wrocławia (12%) i Krakowa (10%). Kolejne największe ośrodki to Lublin, Poznań i Trójmiasto, z których jest po 6% badanych firm. Tegoroczny rozwój ekosystemu startupowego w województwie lubelskim i Lublinie sprawił, że nasz region dogonił Pomorze i Trójmiasto i jednocześnie osiągnął poziom 2/3 wielkości prężnie rozwijającej się Małopolski.

Najbardziej popularne branże polskich startupów to Big data, Internet rzeczy oraz analityka – działa w nich odpowiednio 15%, 14% i 13% innowacyjnych firm. Lublin jest jednym z największych ośrodków dwóch z tych branż – Big data i analityki. Nie oznacza to, że przyszłe lubelskie „jednorożce” – tak nazywane są startupy, które osiągną wartość ponad 1 miliarda dolarów – nie powstaną w którejś z pozostałych branż. Pośród firm z Lublina, które warto obserwować, w Raporcie wskazano na Plantalux zajmujący się technologią wspomagania wzrostu roślin pod uprawami szklarniowymi, UAV Robotics produkujący wysokiej klasy sprzęt do kinematografii oraz Predictail tworzący system zdalnej diagnostyki i predykcji awarii maszyn przemysłowych.

Startupy zajmują ważne miejsce w Strategii Rozwoju Lublina, ponieważ ich kreatywność jest pozytywnym impulsem dla lokalnej gospodarki. Bliska współpraca pomiędzy lubelskim biznesem a uczelniami sprawia, że w mieście w naturalny sposób tworzone są warunki, które pozwalają ludziom z innowacyjnymi pomysłami na ich realizację. Otrzymują oni również szerokie wsparcie dzięki programom realizowanym przez Urząd Miasta Lublin, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny czy licznie obecne w mieście akceleratory przedsiębiorczości – opisuje Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Cały raport można pobrać ze strony Fundacji Startup Poland.

Nasze projekty