W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w czołówce innowacyjności wg Indeksu Millenium 2017

Lublin w czołówce innowacyjności wg Indeksu Millenium 2017
02.10.201713:43

Indeks Millenium 2017 – to wynik kilkuletniego projektu badawczego Banku Millenium oraz szerokiego grona ekspertów – ekonomistów, akademików i praktyków – którego celem była analiza potencjału zróżnicowania i kierunku rozwoju innowacyjności w polskich województwach w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info z lat 2010–2015. Miasto Lublin zostało wyróżnione w nim jako doskonały ośrodek akademicki.

Głównym czynnikiem wysokiej pozycji województwa lubelskiego jest liczba patentów na 1 mln mieszkańców, która wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z 2010 rokiem i w 2015 roku ustępowała tylko dolnośląskiemu i mazowieckiemu. Zwiększenie liczby patentów jest konsekwencją dobrej pozycji Lublina jako ośrodka akademickiego. Szczególnie pozytywnie wyróżnia się Politechnika Lubelska. W 2015 roku uczelnia uzyskała 98 patentów i dokonała 97 zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, co plasuje ją na 4 miejscu wśród jednostek naukowych w kraju. Ośrodki akademickie Lublina (obok Politechniki Lubelskiej również Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) korzystają z wysokiego potencjału edukacyjnego regionu. Województwo Lubelskie należy także do czołówki regionów wydających najwięcej na badania i rozwój  oraz miejsc o największej liczbie studentów na 10 tys. mieszkańców.

Wynik w rankingu powstał z sumowania wyników w 6 kategoriach: wydajność pracy (mln zł/liczba zatrudnionych), stopa wartości dodanej (%), wydatki na badania i rozwój (B+R w relacji do PKB), edukacja policealna (liczba studentów na 10 tys. mieszkańców), pracujący w B+R (na 1 tys. aktywnych zawodowo) oraz liczba wydanych patentów (na 1 mln mieszkańców). Jego wyniki wskazują jednoznacznie, że całe województwo lubelskie to region o największym wzroście potencjału innowacyjności na przestrzeni ostatnich lat.

Województwo lubelskie notuje także najwyższą pozycję we wskaźniku stopy wartości dodanej czyli relacji wartości dodanej (liczonej jako suma zysku netto, wynagrodzeń, narzutów i podatków) do przychodów. Wysoka pozycja lubelskiego w tej kategorii związana jest przede wszystkim z lepszymi wynikami w przetwórstwie przemysłowym. Stopa wartości dodanej w takich branżach jak produkcja napojów czy też produkcja maszyn i urządzeń jest w województwie lubelskim wyraźnie wyższa w stosunku do poziomu ogólnopolskiego. To właśnie przemysł rolno-spożywczy, maszynowy, ale też logistyka i sektor turystyczny uznane zostały przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu za sektory wysokich szans w województwie lubelskim.

W 2016 roku Polska zajęła 39 miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych gospodarek awansując o 7 miejsc względem poprzedniego roku. Wyższą pozycję w rankingu Polska zawdzięcza m.in. łatwości zakładania firm (awans o 5 miejsc), edukacji (awans o 2 miejsca), wydatkom na B+R w PKB (awans o 3 miejsca), zawartym umowom na rynku venture capital (awans o 16 miejsc), pracownikom z zaawansowaną technologicznie wiedzą (awans o 4 miejsca), artykułom naukowym (awans o 2 miejsca), a także kreatywności sektora ICT (awans o 14 miejsc). Wzrostowi innowacyjności Polski na poziomie globalnym towarzyszą wzrosty na poziomie lokalnym.

Nasze projekty