W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorstw i Organizacji Pozarządowych

Wsparcie dla Lokalnych Przedsiębiorstw i Organizacji Pozarządowych
15.04.202010:11

Znane są szczegóły dotyczące Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych. Pakiet ma na celu wsparcie lubelskiego biznesu i organizacji społecznych, których działalność dotknięta została skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ogłoszonego na obszarze Polski w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.LUBELSKI PAKIET

CEL: Wsparcie lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, których działalność dotknięta została skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

CO ZROBIĆ ABY UZYSKAĆ WSPARCIE: Działania pomocowe będą podejmowane zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującymi, na indywidualny wniosek przedsiębiorcy/organizacji pozarządowej.

PROPONOWANE DZIAŁANIA:

1. Plan pomocy Dzierżawcom oraz Najemcom nieruchomości, lokali lub pomieszczeń stanowiących własność Gminy Lublin, będących przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi, którzy utracili przychody w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na skutek epidemii koronawirusa*:

*Nie dotyczy podmiotów prowadzących działalność oświatową korzystających z dotacji z budżetu miasta w oparciu o ustawę z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 17).

  1. obniżka stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, na czas epidemii Dzierżawcom/Najemcom, którzy nie prowadzą działalności z związku z zakazami wynikającymi z przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491), a w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 20 marca 2020 r. w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. Poz. 433);
  2. możliwość obniżenia stawki czynszu do 90% w stosunku do czynszu ustalonego na podstawie umowy, w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie stanem epidemii, Dzierżawcom/Najemcom, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.;
  3. w przypadku dzierżaw sezonowych letnich (np.: za ogródki gastronomiczne) Dzierżawcom którzy nie będą prowadzili działalności w związku z zakazami wynikającymi z przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491), a w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 20 marca 2020 r. w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. poz. 433) – nie będzie za ten okres naliczany czynsz.
  4. Dzierżawcy prowadzący działalność, którzy udokumentują znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r. będą mieli możliwość obniżki czynszu do 50% w porównaniu do czynszu ustalonego na podstawie umowy.
  5. W przypadku zajęcia na potrzeby prowadzenia ogródków gastronomicznych pasa drogowego w oparciu o stosowną decyzję administracyjną w tym zakresie wynikającą z regulacji ustawowych – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zapłaty opłaty na raty;
  6. możliwość rozłożenia na raty lub odraczania terminów płatności czynszu.

2. Pomoc w zakresie podatków lokalnych dla przedsiębiorców, których działalność została dotknięta skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wywołanej wirusem COVID – 19:

  1. możliwość odraczania terminów płatności;
  2. rozłożenie zapłaty podatków lokalnych na raty.

3. Pomoc w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste dla przedsiębiorców, których działalność została dotknięta skutkami stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii ogłoszonego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wywołanej wirusem COVID – 19:

  1. przesunięcie terminu płatności opłaty z tytułu użytkowania wieczystego do 30 czerwca 2020 r.
  2. możliwość rozłożenia na raty płatności z tytułu użytkowania wieczystego.

GDZIE I W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ WNIOSEK:

  • w przypadku pomocy dla Dzierżawców/Najemców nieruchomości oraz pomocy w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste - wnioski można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: mienie@lublin.eu, za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /UMLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 z dopiskiem na kopercie „Wydział Gospodarowania Mieniem”;
  • w przypadku pomocy dla Dzierżawców/Najemców, którzy zawarli umowy z Zarządem Nieruchomości Komunalnych w Lublinie - wnioski można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: znk@znk-lublin.pl, za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /znk_lublin/skrytka, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Zarządu Nieruchomości Komunalnych przy ul. Grodzkiej 12;
  • w przypadku pomocy w zakresie podatków lokalnych – wnioski można składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - /UMLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14 z dopiskiem na kopercie: „Wydział Podatków”
  • w przypadku pomocy w zakresie zajęcia na potrzeby prowadzenia ogródków gastronomicznych pasa drogowego – wnioski można składać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) -/zdmLublin/SkrytkaESP, za pośrednictwem operatora pocztowego, osobiście w pojemniku umieszczonym w budynku Zarządu Dróg i Mostów przy ul. Krochmalnej 13j.

Nasze projekty