W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Inteligentne sieci i ICT

Lublin to jeden z największych ośrodków informatycznych w kraju oraz jedno z najbardziej perspektywicznych polskich miast pod względem lokowania działalności IT. Lublin posiada jeden z najlepiej rozwiniętych ekosystemów IT w Polsce w postaci Lubelskiej Wyżyny IT (LWIT), zasilany przez stale zwiększającą się pulę informatycznych talentów oraz możliwości lokalizacji firm w nowoczesnych biurowcach. Projekt Lubelska Wyżyna IT realizowany przez Urząd Miasta Lublin jest inicjatywą mającą na celu wyeksponowanie potencjału oraz stworzenie przychylnego klimatu dla rozwoju branży IT w Lublinie, która jest obecnie najprężniej rozwijającą się gałęzią gospodarki lokalnej.

Koncepcja projektu Lubelska Wyżyna IT oparta jest na zasadzie tzw. potrójnej helisy polegającej na współpracy władz publicznych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu w celu podniesienia konkurencyjności każdego z podmiotów.

Firm z branży IT stale przybywa. W przeciągu ostatnich 10 lat zanotowaliśmy wejście ponad 50 firm z branży ICT zarówno polskich, jak i zagranicznych i nadal obserwujemy dynamiczny rozwój branży IT. Szacujemy, że w Lublinie znajduje się ponad 2 500 firm z branży ICT, w tym ponad 60 jest mocno zaangażowanych we współpracę z Miastem. Wiele lubelskich firm IT osiąga sukcesy na rynku krajowym i międzynarodowym a część z nich jest liderami w swoich specjalnościach. Firmy realizują ciekawe i ambitne projekty, oferując przy tym możliwość rozwoju osobistego, co jest czynnikiem niezwykle istotnym dla obecnych i przyszłych pracowników. Są także przedsiębiorstwa, które w przeciągu kilku lat z kilkuosobowego zespołu zwiększyły zatrudnienie do ponad 500 osób.

Obecnie w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach z branży IT funkcjonujących w Lublinie zatrudnionych jest blisko 6,5 tysięcy pracowników. Główne specjalizacje firm to: rozwiązania biznesowe, outsourcing IT, dedykowane systemy informatyczne, aplikacje mobilne, web application, consulting, rozwiązania IoT, IT dla medycyny, web design, marketing czy też e-commerce. Wiele firm z lubelskiej branży IT tworzy rozwiązania w technologiach dla globalnych firmy jak Microsoft. Szanse na rozwój kariery w tym sektorze widzą studenci lubelskich uniwersytetów studiujący w ramach programów tworzonych we współpracy z firmami informatycznymi i odpowiadających potrzebom branży. Dzięki temu sektor IT w Lublinie jest ciągle wspierany pulą talentów wyszkolonych i gotowych do podjęcia pracy w zawodzie. Lokalizacja miasta blisko wschodniej granicy UE sprzyja dodatkowo pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, czy Białorusi.

Lublin posiada także szerokie zaplecze akademickie kształcące obecnie ponad 7 000 studentów na kierunkach informatycznych i pokrewnych na pięciu uczelniach. Liczba absolwentów tych kierunków wynosi blisko 1500 rocznie i wskazuje wyraźną tendencję wzrostową, co w połączeniu ze stale zwiększającą się liczbą nowych miejsc pracy potęguje rozwój lubelskiego sektora ICT.

Nasze projekty