W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nowoczesne usługi biznesowe

Mocne strony:

  • miasto Lublin jest centrum Lubelskiego Obszaru Metropolitarnego, liczącego ponad 617 tys. mieszkańców, z czego 336,3 tys. to mieszkańcy Lublina;
  • przekłada się to na wysoki i jakościowy potencjał kapitału ludzkiego prawie 65 tys. studentów, w tym rosnąca liczba studentów zagranicznych (8 289 w roku akademickim 2021/2022);
  • niska rotacja pracowników w porównaniu do innych metropolii (ok. 10%);
  • do 20-30 % niższe koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie, niż w Polsce Centralnej i Zachodniej;
  • ósmy rynek biurowy w Polsce (56 nowoczesnych biurowców o łącznej powierzchni 244 011 m2, stan na styczeń 2023 r.);
  • bardzo wysoka jakość życia;
  • bardzo dobra współpraca między uczelniami, władzami miasta i biznesem;
  • najwyższy dopuszczalny poziom pomocy publicznej w Polsce;
  • Port Lotniczy Lublin z bogatą siatką połączeń do europejskich metropolii.

Inwestorzy z branży nowoczesnych usług biznesowych znajdują w Lublinie pewny fundament dla swoich firm w postaci potencjału akademickiego oraz dynamicznie rozwijającej się infrastruktury biurowej i komunikacyjnej.

Przy ogóle populacji na poziomie około 336,3 tys. liczba studentów wynosząca blisko 65 tys. wydaje się być imponująca. Stawia to Lublin w pozycji jednego z liderów wśród miast ludzi młodych, dobrze wykształconych i ambitnych. Ponieważ jest on silnym ośrodkiem akademickim – kształcą się tu specjaliści z różnych dziedzin. Pracodawcy z sektora specjalistycznych usług informatycznych i biznesowych opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach znajdą tu pracowników z wyższym wykształceniem. Są to absolwenci m.in. kierunków administracyjnych, filologicznych, ekonomicznych, czy informatycznych. Lubelskie uczelnie kształcą ponad 7 tys. studentów informatyki i kierunków okołoinformatycznych. Mieszkańcy Lublina, a przede wszystkim studenci, są wielojęzyczni. Aż 91% studentów mówi po angielsku, 20% po rosyjsku i 31% po niemiecku. Mniej popularne języki, takie jak np. francuski, portugalski, bułgarski czy chiński, dla części lubelskich studentów wcale nie są takie „obce”. Coraz więcej studentów w Lublinie to osoby z zagranicy, w bieżącym roku akademickim jest ich ponad 8,2 tys. Tym samym Lublin posiada jeden z wyższych współczynników umiędzynarodowienia studentów w Polsce.

W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się aktywność firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz IT. Obecnie działa tu już kilkadziesiąt centrów z branży BPO/SSC/IT, które zatrudniają w Lublinie już prawie 8 000 osób. Należą do nich m.in.: Allegro. Asseco Business Solutions, Billennium, Britenet, Capgemini, Comarch, CompuGroup Medical Polska, Concentrix, DataArt, eLeader, Embiq, Generali, Genpact, Infinite, Lingaro, Makolab, nocowanie.pl, OEX Voice Contact Center, Orange, Pekao Faktoring, Phlexglobal, PKO BP, Predica, Publicis Re:Sources, PwC, RTV EURO AGD, Sii, Sollers Consulting, Team International, Transition Technologies, Vistra i wiele innych. Prognozuje się, że w kolejnych latach do firm korzystających z dogodnych warunków inwestycyjnych Lublina w tej branży dołączą następne. Miasto dostosowuje się do rosnących potrzeb w zakresie powierzchni biurowych i systematycznie alokuje środki na inwestycje w tym zakresie. Aktualnie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Lublinie wynoszą 244 011 m2., w tym w klasie A ponad 142 tys. m2. Wynik ten plasuje miasto na 8. miejscu w skali kraju oraz na 1. miejscu w Polsce Wschodniej. W przygotowaniu i realizacji jest kolejnych ok 15 tys. m2 w czterech projektach biurowych, tj. G7 Inter Office (9 tys. m2), Agatowa Office (2 tys. m2), Pałac Potockich (2,5 tys. m2) czy Wieniawska 11 (blisko 1 tys. m2).

Innym czynnikiem zachęcającym do lokowania działalności w mieście są relatywnie niskie koszty najmu nowoczesnej powierzchni biurowej. Kształtują się one na poziomie 11,00-13,00 euro/m2/miesiąc (klasa A i B). W porównaniu do innych miast regionalnych w Polsce lubelskie stawki pozostają na niższym poziomie.

Nasze projekty