W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy

Lublin to miasto o wieloletniej tradycji przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego. Miasto było znane m.in. z produkcji samochodów, samolotów oraz maszyn rolniczych. Współczesnymi kontynuatorami tych tradycji są firmy specjalizujące się w produkcji części samochodowych takich jak: felgi (MW Lublin), resory (Daewon), czujniki (Turck), ekrany dotykowe (Data Modul), systemy paliwowe (Plastic Omnium), silniki elektryczne (ABM Greiffenberger), systemy oświetlenia zewnętrznego (Varroc – zlokalizowany w podlubelskiej gminie Niemce). Jedna z największych firm w branży regeneracji części samochodowych w Europie – Borg Automotive – również posiada swój zakład w Lublinie. Z produkcją samochodów związany jest zaawansowany projekt autobusu wodorowego (PAK).

Największym producentem maszyn rolniczych w regionie i jednym z największych w Polsce jest SIPMA. Części do samolotów i statków kosmicznych produkują firmy Nexteam oraz Cewar, natomiast produkcja samolotów i śmigłowców zajmuje się Leonardo, którego zakład znajduje na terenie Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, w Świdniku. Nowoczesny przemysł maszynowy reprezentowany jest m.in. przez producenta maszyn do mycia przemysłowego Noyen, producenta wind Lift-Service oraz producenta maszyn, urządzeń i kompleksowych technologii dla potrzeb rożnych gałęzi przemysłu – firmę Sigma.

Istotną cześć lubelskiej branży zaawansowanych technologii inżynieryjnych stanowią centra R&D specjalizujące się w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych na potrzeby zleceniodawców branżowych.

Aby wzmocnić rozwój branży motoryzacyjnej i maszynowej oraz branż pokrewnych, a także zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność regionu w tym kluczowym obszarze, został powołany Klaster „Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa”. Jego celem jest stworzenie platformy współpracy, która pozwoli jego członkom na efektywne wykorzystanie potencjału przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych i instytucji otoczenia biznesu, ułatwienie transferu wiedzy, wymianę doświadczeń oraz przyspieszenie rozwoju innowacji w klastrze.

Przemysł motoryzacyjny i maszynowy na Lubelszczyźnie wpierany jest przez liczne ośrodki naukowo-badawcze. W ich ofercie można znaleźć szeroką gamę usług: od informacyjnych po laboratoryjne. Z uwagi na dynamiczność rozwoju tej gałęzi gospodarki w Lublinie powstają kolejne centra będące inkubatorami innowacyjności dla lokalnego, nowoczesnego przemysłu. Zachęcamy do zapoznania się z profilem działalność poszczególnych centrów.

Potencjał intelektualny

Przemysł motoryzacyjny znajduje wsparcie w dobrym zapleczu techniczno-infrastrukturalnym i w profesjonalnej kadrze, którą w dużej mierze rekrutuje się spośród absolwentów Politechniki Lubelskiej. Na związanych z branżą kierunkach studiuje ponad 7 tys. osób. To właśnie naukowcy z Politechniki w 2012 roku zaprezentowali pierwszy w Polsce samochód zasilany wodorem.

Rok akademicki 2019/2020

Kierunek studiów

Liczba studentów 2019/2020

Liczba absolwentów 2018/2019

Elektrotechnika

905

269

Mechanika i budowa maszyn

751

234

Zarządzanie i inżynieria produkcji

642

229

Transport i logistyka

545

26

Inżynieria materiałowa

58

47

Robotyzacja Procesów Wytwórczych

81

0

Mechatronika

390

101

Źródło: Opracowanie własne Urzędu Miasta Lublin na podstawie danych zebranych od uczelni, 2021

Między innymi ze względu na bogate  tradycje przemysłu samochodowego w Lublinie, wielu młodych ludzi, już na etapie ponadgimnazjalnym, wybiera szkoły techniczne. Mogą być pewni, że znajdą w nich pełne i rzetelne przygotowanie w dziedzinie motoryzacji, maszynoznawstwa i pokrewnych.

 

Rok szkolny 2020/2021

 

Szkoły średnie

Liczba uczniów 2020/2021

Technik pojazdów samochodowych

414

Technik elektronik

306

Technik mechanik

104

Technik mechatronik

265

Źródło: Opracowanie własne Urzędu Miasta Lublin na podstawie danych zebranych od uczelni, 2021

Nauka i biznes to połączenie, które wypełnia przestrzeń pomiędzy teorią a praktyką, odpowiadając na potrzeby zróżnicowanego sektora gospodarczego. R&D to dziś nieodłączny element lubelskiego przemysłu. Dowodem na to mogą być te innowacyjne projekty, rozwijane przez studentów oraz kadrę naukową Politechniki Lubelskiej.

 

Nasze projekty