W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Baza hotelowa w Lublinie
13.11.201912:08

Wraz z rozwojem turystyki i biznesu w Lublinie wzrosło zapotrzebowanie na nowe obiekty hotelowe, a także wysokiej klasy powierzchnie konferencyjne. W ciągu zaledwie 7 lat liczba miejsc noclegowych wzrosła trzykrotnie.

Hotele

Szereg działań, jakie Miasto podjęło w ostatnich latach, doprowadziło do znacznego wzrostu gospodarczego, a także wykreowania pozytywnego wizerunku Lublina turystycznego. Każdego roku organizowane są tu festiwale, których sława sięga daleko poza granice Polski. Zarówno uczestnikami, jak i widzami widowisk są coraz częściej goście z innych miast, a także z zagranicy. Poza tym rozwinął się lubelski biznes, który dziś obejmuje przedsiębiorstwa lokalne, inwestorów krajowych i międzynarodowych. Zwiększająca się każdego roku liczba przyjezdnych wpłynęła na konieczność rozbudowania bazy hotelowej, której oferta byłaby dostosowana do potrzeb gości biznesowych i turystów.

Dane zgromadzone przez GUS jasno wskazują, że rynek hotelarski w Lublinie intensywnie rośnie. Jeszcze w 2012 roku w mieście dostępnych było zaledwie 1025 miejsc w 14 obiektach hotelowych. Większość stanowiły hotele 3-gwiazdkowe, a reprezentację obiektów oznaczonych czterema gwiazdkami stanowiły do dziś cenione Grand Hotel Lublinianka i Hotel Europa. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz ze wzrostem zainteresowania miastem ze strony inwestorów i turystów. W 2014 roku powstał pierwszy (i dotychczas jedyny) hotel 5-gwiazdkowy – Hotel Alter, zlokalizowany na Starym Mieście. Pojawiły się także obiekty o standaryzacji z drugiej strony osi. W kwietniu 2019 roku otwarto budżetowy, 2-gwiazdkowy Hotel Lublin. W październiku 2019 roku rynek hotelarski oferował gościom Lublina łącznie około 3000 miejsc noclegowych w 32 hotelach.

Najwięcej nowych obiektów w mieście otrzymało 3 gwiazdki. W 2012 roku takich hoteli było 7, dziś ta liczba równa jest 22, co daje około 2200 miejsc noclegowych. Jednak obraz pełnej bazy noclegowej miasta można otrzymać dopiero po dodaniu obiektów nieskategoryzowanych – apartamentów, mieszkań prywatnych na krótki wynajem, hosteli, pensjonatów i miejsc noclegowych w domach studenckich.

Tylko w 2019 roku otwarte zostały dwa hotele w Lublinie: 4-gwiazdkowy hotel Focus Premium, oferujący 77 pokoi, i wspomniany już 2-gwiazdkowy Hotel Lublin z 22 pokojami. Na początku listopada tego roku miała miejsce inauguracja hotelu ibis Styles Lublin Stare Miasto, który swoim gościom pozostawia do dyspozycji 114 pokoi. Co ważne, planowane są również kolejne inwestycje, w tym budowa Hotelu Moxy należącego do grupy Marriot International, a także B&B Lublin Centrum (B&B Hotels).

Ciekawym obiektem na hotelowej mapie Lublina jest hotel Arche. To pierwszy hotel condo w mieście, który daje prywatnym inwestorom możliwość zakupienia pokoju i czerpania zysku z jego wynajmu.

Powierzchnia konferencyjna

Wraz ze wzrostem liczby obiektów hotelowych zwiększa się także powierzchnia bankietowa i konferencyjna. W październiku 2019 roku, według danych zgromadzonych przez Urząd Miasta Lublin, w mieście dostępnych było łącznie niemal 34 tys. m2 powierzchni konferencyjnej w około 170 salach.

Na te dane składa się oferta hoteli, które dysponują dodatkowo kameralnymi VIP roomami, kącikami biznesowymi i wygodnymi foyer. Spotkania biznesowe i bankiety organizowane są przez lokalne restauracje dysponujące pomieszczeniami o powierzchni nawet 100-150 m2. Z kolei przestrzeń szkoleniową oferują lokalne inkubatory przedsiębiorczości, m.in. Lubelski Inkubator Technologii Informatycznych czy Centrum Szkoleniowe Alter Inkubator Przedsiębiorczości.

W Lublinie działają również obiekty kongresowe oraz instytucje, które oferują powierzchnię konferencyjną:

  • Lubelskie Centrum Konferencyjne,
  • Centrum Spotkania Kultur,
  • Centrum Kultury,
  • Targi Lublin,
  • Arena Lublin,
  • Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,
  • Centrum Kongresowe Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
  • Lubelski Park Naukowo-Technologiczny,
  • Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Etiuda,
  • Muzeum Lubelskie w Lublinie,
  • Filharmonia im. H. Wieniawskiego,
  • Teatr Muzyczny w Lublinie,
  • Teatr Stary w Lublinie,
  • Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie,
  • Perła – Browary Lubelskie,

Nasze projekty