W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Bezpłatna pomoc prawna również dla firm jedonoosobowych

02.06.202010:37

Po nowelizacji przepisów z nieodpłatnej pomocy prawnej realizowanej przez miasto mogą skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Do tej pory nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie udzielane były wyłącznie osobom fizycznym. Wprowadzone zmiany dotyczą jednoosobowych firm, które nie zatrudniały innych osób w ciągu ostatniego roku.

W czasie epidemii porady prawne mieszkańcy uzyskają za pośrednictwem telefonu, maila lub komunikatora internetowego. Poradę można umówić dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10 na konkretny termin i godzinę. Po zmianie przepisów zainteresowana osoba nie składa już pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z kolei osoba prowadząca działalność gospodarczą również nie składa dodatkowego oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Na terenie Miasta Lublin pomoc udzielana jest przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez lubelskie samorządy prawnicze oraz adwokatów, radców prawnych i doradców obywatelskich zaangażowanych przez organizacje pozarządowe wybrane w drodze otwartego konkursu ofert. W tym roku z 14 stacjonarnych punktów na terenie miasta: w 3 nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana przez adwokatów, w 4 przez radców prawnych, w 3 przez organizacje pozarządowe (Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” - 2 punkty, Stowarzyszenie „Sursum Corda” - 1 punkt). Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest w 4 punktach przez organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie „Sursum Corda” - 2 punkty, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides” - 2 punkty).

W okresie udzielania pomocy przez telefon i za pośrednictwem innych środków, od 13 marca do dnia dzisiejszego udzielono 293 porady: 213 z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz 80 z zakresu nieodpłatnych porad obywatelskich. Na dyżurach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych udzielono 122 porady, a na dyżurach prowadzonych przez organizacje pozarządowe 171 porad.

Kompleksowa informacja w zakresie lokalizacji punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz harmonogramu pracy punktów

Nasze projekty