W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Projekt MAKING-CITY rozpoczęty

Europejski Projekt MAKING-CITY rozpoczęty
29.01.201908:15

MAKING-CITY to nowy wielkoskalowy projekt demonstracyjny, finansowany z programu badawczo-innowacyjnego Horyzont 2020. Rozpoczął się oficjalnym spotkaniem zorganizowanym w dniach 13–14 grudnia 2018 r. w Valladolid w Hiszpanii i zgromadził przedstawicieli z 34 partnerów pochodzących z 9 krajów. Celem 60-miesięcznego projektu z budżetem opiewającym na ponad 20 milionów euro jest rozwiązanie problemu nadmiernej emisji CO2 w miastach i zademonstrowanie transformacji miejskiego systemu energetycznego w kierunku miast o niskiej emisji dwutlenku węgla w oparciu o koncepcję PED (Positive Energy District).

Koordynowany przez CARTIF Technology Center projekt polegać będzie na opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań wspierających transformację energetyczną w dwóch lighthouse cities – Groningen i Oulu. Oba miasta zostały wybrane ze względu na ich dotychczasowe zaangażowanie w transformację energetyczną, a praca z nimi pomoże pozostałym sześciu miastom naśladowcom tzw. follower cities –León (Hiszpania), Bassano del Grappa (Włochy), Kadiköy (Turcja), Poprad (Słowacja), Vidin (Bułgaria) i Lublin (Polska) – zaadaptować zaproponowane w Groningen i Oulu rozwiązania. Konsorcjum składa się z kluczowych interesariuszy tworzących łańcuch wartości inteligentnych miast. Należą do niego wiodące europejskie instytucje badawcze i akademickie, duży przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i partnerzy specjalizujący się w badaniu zasobów.

Niezależnie od wielkości, miasta są niezbędnymi aktorami w walce ze zmianami klimatycznymi. W 2016 r. Raport Deadline 2020 wskazał, że same miasta mogą zmniejszyć globalną emisje na świecie o 5%, przyczyniając się tym samym do osiągnięcia podpisanego w Paryżu porozumienia COP21. Podejmując współpracę na rzecz ograniczenia emisji CO2 wraz z innymi szczeblami administracji i sektora prywatnego, można potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia emisji aż o 46%.

MAKING-CITY koncentruje się na uzyskaniu dowodów na temat faktycznego potencjału koncepcji PED. Koncepcja ta będzie wykorzystana do opracowania efektywnego i zrównoważonego planu, który stanie się podstawą do energetycznej transformacji miast. W kontekście COP24 i porozumienia paryskiego z 2015 r., MAKING-CITY dostarczy długoterminową wizję – City Vision 2050 – opisującą zmianę systemów energetycznych i struktury organizacyjnej miast. W ramach projektu opracowane zostaną zaawansowane procedury i metodologie oparte na koncepcji PED.

Biorąc pod uwagę, że prawie 9 000 miast z sześciu kontynentów publicznie zobowiązało się do udziału w międzynarodowej koalicji miast – Światowym Porozumieniu Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii – działania prowadzone w projekcie MAKING-CITY oraz zgromadzone wyniki przyniosą korzyści o globalnym zasięgu.

Nasze projekty